Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Koperta życia seniora pomoże zespołom medycznym ratować starsze osoby [WIDEO]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu rozpoczął akcję "Koperta Życia Seniora". Ratownicy mówią, że to dobry pomysł.

WIDEO: Oświęcim. Koperta życia seniora pomoże zespołom medycznym ratować starsze osoby

Autor: Bogusław Kwiecień/Gazeta Krakowska
„Koperta Życia Seniora” to akcja, która pomoże zespołom medycznym ratować życie starszych osób, szczególnie samotnie mieszkających. W Oświęcimiu akcję zaczął Dzienny Dom Pomocy. Jest skierowana do osób starszych powyżej 60. roku życia. Jej głównym elementem jest karta informacyjna o stanie zdrowia seniora w plastikowej kopercie umieszczona w lodówce.

Dlaczego właśnie w tym miejscu?

– Lodówka jest urządzeniem, które ma w domu prawie każdy i łatwo je zlokalizować, bo stoi zwykle w kuchni – tłumaczy Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy.

W sytuacji gdy zespół medyczny przyjeżdża wezwany do starszej osoby, która nie jest w stanie udzielić dokładnych informacji o stanie zdrowia, ratownicy zamiast próbować ich szukać czy dowiadywać się od sąsiadów, mogą od razu skierować się właśnie do lodówki, na drzwiach której będzie charakterystyczna nalepka lub magnes z symbolem „Tu jest Koperta Życia Seniora”.

Dzięki zapiskom umieszczonym w kopercie ratownicy lub lekarze, bo do nich adresowana jest ta koperta, mogą łatwo znaleźć przydatne w działaniach ratunkowych informacje, szybciej rozpoznać chorobę i podać właściwe leki. Informacje zawarte w kopercie mogą być także pomocne podczas przyjęcia do szpitala.

– To bardzo potrzebna akcja, szczególnie dla osób samotnie mieszkających, jak to jest w moim przypadku – uważa Irena Solarek, mieszkanka Oświęcimia.

Jak dodaje, z reguły starsze osoby takie informacje i lekarstwa przechowują w szafkach w różnych miejscach mieszkania.
Dzięki akcji będą dostępne dla ratowników, co szczególnie w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, ma ogromne znaczenie.
W karcie informacyjnej senior wpisuje dane na temat stanu swojego zdrowia: chorób, na które cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń. Podaje także numery telefonów do najbliższej rodziny lub osób, które należy zawiadomić oraz inne wskazówki, np. gdzie znajdują się lekarstwa, komu przekazać klucze od mieszkania, komu powierzyć opiekę nad domowymi zwierzętami, w jakim miejscu przechowuje dokumentację medyczną itp.

Wypełnioną i podpisaną kartę informacyjną wkłada się do specjalnej plastikowej koperty, którą następnie należy umieścić w lodówce. Na zewnętrznych drzwiach chłodziarki należy koniecznie umieścić magnes lub naklejkę „Tu jest Koperta Życia Seniora”.

Oświęcim jest pierwszym miastem w Małopolsce zachodniej, gdzie podjęto taką akcjęKoperty są za darmo. – Idea jest dobra. Informacje zawarte w kopercie są na pewno pomocne dla zespołów medycznych. Wymaga jednak dobrego rozpropagowania – uważa Maja Berezowska, lekarz pogotowia w Oświęcimiu. Według niej takie informacje o akcji muszą dotrzeć nie tylko do zainteresowanych osób, ale także ich sąsiadów czy krewnych. – Chodzi o to, aby ratownicy nie narażali się na różnego rodzaju podejrzenia, idąc nagle do kuchni i szukając czegoś w lodówce – dodaje lekarka.

„Koperty Życia Seniora” są od ub. tygodnia do odebrania za darmo w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu przy ul. Czecha 8. – Seniorzy mogą także liczyć na pomoc w prawidłowym wypełnieniu kart informacyjnych – zaznaczają w placówce. O rozpoczętej akcji DDP poinformował służby ratownicze i wojewódzkie centrum pogotowia ratunkowego. Cały czas również trwa promocja akcji. Plakaty i ulotki na jej temat są dostępne w aptekach, placówkach służby zdrowia, Oświęcimskim Centrum Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki. Informacje przekazane zostały także do instytucji i organizacji zajmujących się starszymi osobami. – Już w pierwszych dniach zgłosiło do nas blisko 60 zainteresowanych osób – zaznacza dyrektor DDP.

Zestawów nie zabraknie

Placówka przygotowała na początek 1000 zestawów. Jeśli zabraknie, DDP postara się o kolejne. Jak dodaje Agata Lorek, w przypadku tej akcji nie ma żadnych ram czasowych.

Chodzi o to, że co jakiś czas informacje w kopertach życia muszą być weryfikowane w zależności od stanu zdrowia czy zmiany medykamentów przepisywanych przez lekarza. Przynajmniej raz w roku zainteresowane osoby powinny aktualizować karty informacyjne. Nowe będą dostępne w Dziennym Domu Pomocy.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska