Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: niewidomi wprowadzeni w błąd?

Monika Pawłowska
Członkowie Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych pod swoją dawną siedzibą
Członkowie Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych pod swoją dawną siedzibą Monika Pawłowska
Niewidomi w powiecie oświęcimskim powinni uważać, co podpisują. W jednym budynku tzw. "białym domku" przy ul. Dąbrowskiego 125 siedziby mają teraz dwie organizacje niewidomych - oficjalna Polskiego Związku Niewidomych i stowarzyszenie "Razem". To drugie stowarzyszenie "werbuje" do siebie członków Polskiego Związku Niewidomych i zbiera od nich opłaty, posługując się pomieszczeniem i nazwą pierwszego.

Czytaj także: Tragedia w Oświęcimiu: tasakiem tłukł żonę po głowie

Koło Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Oświęcimiu od ośmiu lat było głównym dzierżawcą budynku przy ul. Dąbrowskiego 125. Dzieliło go z Radą Osiedla "Domki Szeregowe" . Teraz głównym dzierżawcą została Polska Unia Seniorów, a podnajemcami stowarzyszenie Niewidomych, Niepełnosprawnych Ruchowo i Alergików "Razem" i oświęcimski PZN.

Na czele stowarzyszenia "Razem" stoi Aleksander Gil, do niedawna szef oświęcimskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Kiedy został jednak odsunięty od władzy w PZN, założył swoje stowarzyszenie "Razem". Niewidomym, którzy przychodzą do "białego domku", podsuwa do podpisania deklaracje członkowskie i pobiera składki.

- Pan Gil wprowadza ludzi w błąd. Oni myślą, że przyszli do nas i że to nam płacą składki - mówi Magdalena Radziak, przewodnicząca Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Oświęcimiu. Prezes Gil korzysta z dawnego numeru telefonu PZN i pokoju. - Trudno, by niewidomi wiedzieli, co podpisują. Ufają i są oszukiwani - dodaje Magdalena Radziak.

W Małopolskim Okręgu Polskiego Związku Niewidomych oświęcimska sprawa jest znana, ale to oba ugrupowania muszą dojść między sobą do porozumienia. - Powstały tam trudne zawirowania - mówi Elżbieta Bania, sekretarz Małopolskiego Okręgu PZN w Krakowie. - W rzeczywistości oddział naszego Związku jest tylko jeden - dodaje.

Aleksander Gil, przewodniczący stowarzyszenia "Razem" odpiera zarzuty, że wprowadza niewidomych w błąd.

"Gazeta Krakowska" sprawdziła to. Dziennikarka zadzwoniła pod nr 33 842 50 20, dawny nr PZN a teraz nr stowarzyszenia "Razem". Odebrał Aleksander Gil i przedstawił się jako... przewodniczący oświęcimskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. - Nie wiem, o co cała awantura - ucina krótko Aleksander Gil i rzuca słuchawką.

Krzysztof Śreniawski, sekretarz Koła Powiatowego PZN w Oświęcimiu uważa, że najlepszym pomysłem na"odkręcenie" sprawy jest przywrócenie dzierżawy budynku PZN. Decyzję o przekazaniu budynku Polskiej Unii Seniorów podjął Janusz Marszałek, były prezydent Oświęcimia. Teraz Śreniawski wybiera się do nowego prezydenta Janusza Chwieruta z prośbą o przywrócenie poprzedniego stanu. - Liczymy, że nam pomoże - mówi Krzysztof Śreniawski.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska