Na miejscu zburzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej wielkiej synagogi powstanie park pamięci, który przybliży wielokulturowe oblicze miasta, tworzone od XVI wieku przez chrześcijan i żydów.
W tej chwili przy ul. Berka Joselewicza w Oświęcimiu, gdzie przed wybuchem wojny stała największa w mieście żydowska świątynia, jest pusty plac. O historii tego miejsca świadczą tylko dwie tablice informacyjne.
Wkrótce to miejsce ma się jednak zmienić. Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu postanowiło urządzić tutaj park pamięci. - Oprócz drzew, krzewów i kwiatów, znajdzie się tutaj instalacja z historycznymi zdjęciami, modelem Wielkiej Synagogi, a także odsłoniętym fragmentem jej oryginalnej posadzki - zapowiada Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego.
Placówce udało się już zebrać na ten cel blisko 300 tys. zł, pozyskanych z grantów, od lokalnych firm i instytucji, wsparciu osób indywidualnych z Polski i zagranicy, wśród których są potomkowie oświęcimskich żydów.
Muzeum chce pozyskać jeszcze 7 tys. zł. Za te pieniądze w parku będzie można zainstalować trójwymiarowy model żyrandola. Oryginał przez dziesięciolecia oświetlał wnętrze świątyni. Od zburzenia świątyni spoczywał głęboko w ziemi. Udało się go odnaleźć dopiero kilkanaście lat temu podczas prac archeologicznych prowadzonych na miejscu dawnej synagogi. Tym samym każdy będzie mógł wspomóc zachowanie pamięci o historii Oszpicina (w jęz. jidysz "goście" - tak żydowscy mieszkańcy nazywali nasze miasto) Można to zrobić dołączając swoją wpłatę na zrzutka.pl. Muzeum zapowiada w zamian ciekawe nagrody.
Park będzie także miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów coraz chętniej odwiedzających nie tylko były obóz, ale również oświęcimską starówkę. - Będzie to ponadto kolejne ważne miejsce edukacji o wielokulturowym dziedzictwie miasta nieopodał Auschwitz dla polskiej i zagranicznej młodzieży - dodaje Tomasz Kobylański, zaangażowany od początku społecznie w działania związane z powstanie parku przy Berka Joselewicza.
W tej chwili już wielowiekowe współistnienie chrześcijan i żydów w Oświęcimiu oddają Muzeum Żydowskie z jedyną zachowaną w mieście synagogą czy klubokawiarnia Cafe Bergson, miejsce licznych wydarzeń kulturalnych.
Wielka synagoga została spalona doszczętnie przez Niemców w nocy z 29 na 30 listopada 1939 roku.
WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela
