Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Niekompletna Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na mocy ustawy o muzeach. Kontroluje działalność muzeum, coroczne sprawozdania przedstawione przez dyrekcję i wypełnianie misji muzeum. Minister kultury Piotr Gliński, na czteroletnią kadencję na lata 2021-2025 wybrał: Bogdana Bartnikowskiego, dr. hab. Grzegorza Berendta, prof. dr hab. Tomasza Gąsowskiego, prof. Edwarda Kosakowskiego, prof. dr hab. Stanisława Krajewskiego, dr Marka Lasotę, ks. dr. hab. Jana Nowaka, Krystynę Oleksy i europosłankę PiS, byłą premier Beatę Szydło.
Nominacja dla Beaty Szydło wywołała rezygnację kilku członków Rady. Najpierw z członkostwa zrezygnował prof. Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta. Wkrótce potem odeszli z niej Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Marek Lasota, historyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Muzeum Armii Krajowej oraz prof. Edward Kosakowski, znanym konserwator dzieł sztuki, który w przeszłości kierował Katedrą Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Przesłaliśmy do wicepremiera Piotra Glińskiego pytania, czy przyjął rezygnację członków Rady i kogo powołał w ich miejsce oraz kiedy planowane jest pierwsze posiedzenie nowej rady.
- Minister przyjął rezygnacje czworga członków Rady – informuje jedynie Centrum Informacyjne ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Od dwóch miesięcy w tej kwestii nie zmieniło się nic.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska nie pracuje, bo ciągle jej nie ma
W 1990 r. decyzją ministra kultury i sztuki utworzona została Międzynarodowa Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dekadę później przekształcona w Międzynarodową Radę Oświęcimską. Jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów w zakresie ochrony i zagospodarowania nie tylko terenów byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz lecz także innych Pomników Zagłady. Zrzesza 25 osób z różnych krajów, m.in. byłych więźniów, specjalistów zajmujących się tematyką Holokaustu, przedstawicieli instytucji pamięci, a także duchownych. Wybierani są na sześcioletnią kadencję. Ostatnia skończyła się w 2018 r.
Dotąd premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, stojącego na czele pierwszego i drugiego swojego gabinetu od 2017 r. nie udało się powołać międzynarodowego gremium. Pod koniec kwietnia 2021 r. zapowiadał jej rychłe powołanie. Ale nadal jej nie ma.
Całej sytuacji, wokół jednej i drugiej rady, nikt w Oświęcimiu nie chce oficjalnie komentować. Wszyscy czekają na rozwój wydarzeń z nadzieją, że obie instytucje zostaną wkrótce powołane i rozpoczną pracę.
- Polski Prison Break. Najsłynniejsze ucieczki z więzienia w Wadowicach
- Sceny grozy na stacji benzynowej! Pracownik uratował dziewczynce życie
- "Tato, ratuj Antka, taki pan chciał go porwać!". Bulwersująca historia z placu zabaw
- Park Ruchomych Dinozaurów robi furorę. To największy taki obiekt w Europie Środkowej
- Otwarcie zamku w Rabsztynie. Nie uwierzycie, jak bardzo to miejsce się zmieniło
- Tłumy ludzi na otwarciu sezonu w Parku Rozrywki Energylandia!
FLESZ - Zmiany w prawie spadkowym. Kuzyni przestaną dziedziczyć
