Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: trzaskający mróz nie odpuszcza

Bogusław Kwiecień
Soła na wysokości Oświęcimia jest już skuta lodem
Soła na wysokości Oświęcimia jest już skuta lodem Bogusław Kwiecień
Synoptycy nie zostawiają złudzeń. Dalej należy się spodziewać trzaskających mrozów. Termometry mają wskazywać nawet do 16 kresek poniżej zera w ciągu dnia. W nocy temperatura może sięgać do -25 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Oświęcim: czeka osiem lat na przyjęcie do szpitala

Soła na wysokości Oświęcimia skuta jest lodem, tak samo jak wiele okolicznych stawów. Stróże prawa stanowczo przestrzegają przed jakimikolwiek zabawami na lodowej tafli.

Strażacy z kolei apelują, aby zachować ostrożność przy dogrzewaniu mieszkań. Zima to bowiem również pora, w której dochodzi najczęściej do zatruć tlenkiem węgla. Ze statystyk wynika, że z reguły ma to miejsce podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w piecyki gazowe i przy niesprawnie działających wentylacjach. - Dlatego warto wyposażyć pomieszczenia, w których funkcjonują piecyki gazowe w czujniki tlenku węgla. W ten sposób zadbamy o własne bezpieczeństwo i najbliższych - radzą strażacy.

Mrozy to czas, w którym zagrożone są szczególnie osoby bezdomne i nietrzeźwe. Straż Miejska w Oświęcimiu nasiliła w tych dniach akcję kontroli pustostanów, altanek działkowych i innych miejsc, gdzie mogą szukać schronienia bezdomni.

- Patrol straży codziennie kontroluje miejsca, gdzie dotąd przebywały osoby bezdomne i jeżeli znajdują potrzebujących pomocy, kierują do noclegowni bądź ogrzewalni - twierdzi Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. - Współpracujemy z policją, zarządcami budynków i innymi służbami ratowniczymi - dodaje pani komendant.

Strażnicy i policjanci wzięli pod lupę również przystanki i dworce autobusowe, gdzie mogą przebywać nietrzeźwi. Przy okazji stróże prawa apelują o czujność do wszystkich mieszkańców, aby w razie zauważenia osoby potrzebującej pomocy, w tym nietrzeźwej lub bezdomnej, śpiącej na klatce lub w piwnicy czy pod gołym niebem, zawiadomić odpowiednie służby lub ośrodek pomocy społecznej.

W oświęcimskiej noclegowni twierdzą, że w tych dniach dla wszystkich znajdzie się miejsce. - W noclegowni jest miejsca dla 30 osób, ale w razie konieczności ta liczba może się zwiększyć do 40. Do tego jest 12 miejsc w ogrzewalni. Mamy materace, koce, kołdry, nikt potrzebujący nie pozostanie bez pomocy - zapewnia Marzena Mika, kierowniczka noclegowni.

W zachodniej Małopolsce poza Oświęcimiem noclegownie i schroniska są jeszcze w Kluczach, Andrychowie, Brzeszczach i Chrzanowie.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska