Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 2 rozdawały mieszkańcom żonkile pamięci [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory SP 2 Oświęcim
Wolontariuszki z "dwójki" dołączyły do grona ambasadorów akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, wśród których są m.in. Maja Komorowska czy Katarzyna Nosowska

Grupa wolontariuszek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, włączyła się w akcję „Łączy nas pamięć”.

Uczennice klasy II gimnazjum: Julka Pochopień, Ania Kulak, Wiktoria Chromik i Julka Drabczyk rozdawały przechodniom żółte, papierowe żonkile, wykonane podczas szkolnych zajęć. W czasie godzinnego spaceru po mieście wręczyły ich prawie sto.

- Do udziału w akcji zachęciła nas wychowawczyni, opowiadając o powstaniu żydowskim na lekcji języka polskiego - mówią dziewczyny. Podkreślają, że lubią uczestniczyć w różnych akcjach charytatywnych. Ta była dla nich nowym, ciekawym wyzwaniem i doświadczeniem.

- Ludzie różnie reagowali, kiedy dostawali żonkile. Jedni byli serdeczni i życzliwi, inni nieufni, niektórzy zamienili z nami kilka słów i widać było, że nasza akcja wzbudziła w nich zainteresowanie - zaznaczają uczennice „dwójki”. Przyznają, że nie spodziewały się tak dużego odzewu ze strony oświęcimian. - To był też mały sprawdzian naszej wiedzy i motywacji do nauki historii - podsumowują swoje działania gimnazjalistki.

Dlaczego żonkile? Tradycję tę zapoczątkował Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, a po wojnie kardiochirurg, który co roku składał bukiet z żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Żonkil to symbol odradzającego się życia, potęgi miłości i nadziei, zdolnych pokonać śmierć.

- Szkoła przyłączyła się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji, zorganizowanej po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pod patronatem Prezydenta RP oraz ministra edukacji narodowej - mówi nauczycielka Urszula Guja.

Wolontariuszki zaś dołączyły do grona ambasadorów akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, wśród których są m.in. Maja Komorowska czy Katarzyna Nosowska.

Oświęcim. "Dwójka" ma nowy sztandar szkoły, na który uczniow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska