Policjanci przerwali gehennę 66-letniej oświęcimianki, ofiary przemocy w rodzinie
W ubiegły piątek (16 lipca 2021 r.) policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy policji, wszczęli postępowanie wobec 40-letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o znęcanie nad swoją 66-letnią matką. Jak wynikało z relacji pokrzywdzonej, nietrzeźwy syn oprócz wszczynania awantur i agresji słownej, wielokrotnie dopuszczał się wobec niej gróźb karalnych, a także wymuszał pieniądze.
Funkcjonariusze natychmiast zajęli się sprawą. Do miejsca zamieszkania mężczyzny niezwłocznie udał się jeden z patroli, a kiedy nie zastali go w domu, wszczęto jego poszukiwania na terenie Oświęcimia. W niedzielne popołudnie mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy policji.
- W trakcie prowadzonego postępowania śledczy zebrali dowody świadczące, o tym że 40-latek od kilku miesięcy dopuszczał się znęcania psychicznego nad swoją matką w związku z tym został mu przedstawiony zarzut znęcania
– informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - W poniedziałkowy poranek podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Mając na celu ochronę pokrzywdzonej przemocą prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania oraz policyjny dozór – dodaje.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Po opuszczeniu prokuratury podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez policjantów o miejscach, w których może znaleźć schronie. Mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy? Nie czekaj, przerwij ją
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy i złożyły zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.
- Apelujemy o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami
– mówi Małgorzata Jurecka. - Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym - dodaje.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie pod numerami 33 476 01 03 i 510 74 573 lub mailowo: [email protected].
Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie
W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem agresywnego zachowania.
- Elektryczne hulajnogi wróciły na ulice Oświęcimia. 80 pojazdów już dostępnych
- "Kierunek Przyszłość". Objazdówka parlamentarzystów KO dotarła do Oświęcimia
- Dwa medale Unii Oświęcim na otwarcie MP juniorów 15-letnich. Zobaczcie zdjęcia
- Niespokojna noc w powiecie oświęcimskim po przejściu burzy
- Miejsca na ulicach w Oświęcimiu, gdzie jest niebezpiecznie. Ma to się zmienić
- Dla muzyków "Garażu" z Brzeszcz wiek nie gra roli. Liczy się pasja
FLESZ - Polacy ofiarami oszustów
