Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Zostali rozstrzelani w Auschwitz za walkę z niemieckim okupantem i niesienie pomocy więźniom

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Mieczysław Jakuczek pokazuje zdjęcie swojego ojca Jana Jakuczka rozstrzelanego w Auschwitz
Mieczysław Jakuczek pokazuje zdjęcie swojego ojca Jana Jakuczka rozstrzelanego w Auschwitz Bogusław Kwiecień
Historykom udało się ustalić nazwiska ponad 1200 Polaków z Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom. W odwecie Niemcy aresztowali co najmniej 177 osób, z których w Auschwitz i innych obozach zginęły 62 osoby.

W czwartek minęła 75 rocznica egzekucji pod Ścianą Straceń KL Auschwitz 53 Polaków, którym Niemcy zarzucili prowadzenie wrogiej działalności i udział w pomocy więźniom obozu oraz przygotowaniu ich ucieczek. Wśród rozstrzelanych była grupa mieszkańców Oświęcimia i okolic, która działała w ruchu oporu.

Z informacji zawartych w "Kalendarzu wydarzeń KL Auschwitz" autorstwa Danuty Czech, wynika, że wśród zabitych 25 stycznia 1943 roku znajdowali się więźniowie z obozu macierzystego Auschwitz oraz z pobliskiego podobozu Buna, w tym polscy oficerowie. Byli to m.in. płk Jan Karcz i ppłk Karol Kumuniecki, którzy należeli do założonego w obozie przez rtm. Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.

Tego samego dnia w obozie Auschwitz Niemcy rozstrzelali również przywiezionych z więzienia w Mysłowicach 22 członków Armii Krajowej z Inspektoratu Bielskiego w okręgu śląskim, w tym obwodów: żywieckiego, bielskiego i oświęcimskiego.

Wśród tych ostatnich był m.in. Jan Jakuczek (ps. Zaolziański), komendant oświęcimskiej placówki AK, który wyrokiem niemieckiego Sądu Doraźnego w Katowicach został skazany na śmierć za działalność konspiracyjną i niesienie pomocy więźniom obozu Auschwitz. - Był on jedną z 30 osób działających w strukturach konspiracyjnych w Oświęcimiu i okolicy, które zostały aresztowane przez Niemców jesienią 1942 r. - zaznacza historyk Marcin Dziubek, który zajmuje się m.in. działalnością konspiracyjną na ziemi oświęcimskiej.

Z relacji mieszkanki Oświęcimia Kazimiery Banaś wynika, że w tej samej egzekucji straceni zostali m.in. również jej mąż Kazimierz Banaś, Maksymilian Niezgoda, Jadwiga Dylik, Mieczysław Jonkisz. - Jest to wydarzenie, o którym rzadko się wspomina - mówi historyk dr Adam Cyra.

Historykom Muzeum Auschwitz-Birkenau udało się ustalić nazwiska ponad 1200 Polaków z Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom. W odwecie Niemcy aresztowali co najmniej 177 osób, z których w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych zginęły 62 osoby.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dzieje się w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska