Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Polsko-czeska fabryka powstała w Oświęcimiu 95 lat temu
Polsko-czeka fabryka aut powstała w Oświęcimiu w 1929 roku, ale ta historia zaczęła się wcześniej. Po upadku Fabryki Maszyn Rolniczych, Odlewnia Żelaza i Metali, Potęga w 1928 r. dwóch arystokratów hr. Artur Potocki i hr. Roger Raczyński uznali, że jest to miejsce, w którym zrealizują swoje plany założenia fabryki automobili.

Nawiązali kontakty z firmą Praga w Czechach, która uznała, że jest to okazja, aby wejść na polski rynek. Po dłuższych pertraktacjach podpisali umowę z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”. Zakłady powstały 13 kwietnia 1929 roku. Początkowo w fabryce w Oświęcimiu montowano pojazdy z części dostarczanych z Czech, a montaż nadzorowali czescy inżynierowie.

W końcu zakład w Oświęcimiu własną produkcję. Specjalizował się w produkcji samochodów osobowych.

Oświęcim-Praga jak Cadillac
Oświęcim-Praga szybko zdobył popularność. Chwalili sobie legendarny śpiewak Jan Kiepura, popularna artystka Zizi Halama, czy wybitny malarz Wojciech Kossak.

Ten ostatni w liście do firmy napisał, że posiadał już samochody takich marek, jak Cadillac, Napier czy Locomobile i może z całą bezstronnością stwierdzić, że jego Oświęcim-Praga w niczym nie ustępuje najlepszym nawet samochodom.

- Doskonały, niezawodny motor, solidna precyzyjna budowa podwozia, która dopiero na polskich drogach da się ocenić i wytworna w linii karoseria - chwalił auto wybitny artysta.

Z uznaniem o samochodzie mówi także świetny przedwojenny rajdowiec Jan Ripper.
Posiadanie takiego auta było wówczas w dobrym tonie. Po ulicach przedwojennej Warszawy Oświęcimiem-Pragą rozbijała się Zizi Halama, znana aktorka kabaretowa i inni ówcześni celebryci. Chwalili je sobie także taksówkarze w Krakowie. Samochody z Oświęcimia podbiły cały rynek motoryzacyjny w Polsce.

Skąd nazwa samochodów z Oświęcimia
Skąd wzięła się nazwa? - W tamtych latach bardzo podkreślano, że coś jest produkowane w Polsce nawet jeśli było to w oparciu o modele zapożyczone z zagranicy – zaznacza Łukasz Szymański, miłośnik historii ziemi oświęcimskiej.

W Oświęcimiu produkowano także ciężarówki, w tym pożarnicze i autopolewaczki. Firma Oświęcim-Praga otworzyła przedstawicielstwa w całej Polsce.
Film o Oświęcimiu-Pradze
Kilka lat temu grupa filmowców ze znanym kolekcjonerem i popularyzatorem historii nakręciła film o Oświęcimiu-Pradze. Ukazała się także książka Iwony Mejzy.

Obecnie Pragę w wersji Baby można zobaczyć w zabytkowym ratuszu na Rynku w Oświęcimiu. Był to jeden z modeli także produkowanych w oświęcimskich zakładach. Dodatkową atrakcją jest tutaj możliwość odbycia wirtualnej przejażdżki automobilem po ulicach Oświęcimia.


Bądź na bieżąco i obserwuj
- Gigantyczny znak N i napis "JP II" w małopolskim lesie. Jak powstały? W jakim celu?
- Nauczyciel pokazywał dzieciom na lekcjach filmy porno. Ruszy proces
- "Pardon", czyli Budda i Louis Villain nagrali utwór
- Kamień węgielny i akt erekcyjny pod nową strażnicę dla PSP w Wadowicach
- Wielka inwestycja na Zamku Rabsztyn. Atrakcja zyska nowe ekspozycje i nie tylko!
- Leśny Dwór w Bukownie. To był kiedyś ośrodek wypoczynkowy
