72-letnia mieszkanka powiatu myślenickiego może mówić o dużym szczęściu. Jak informuje policja, wprawdzie dała się zwieść przestępcom i postanowiła przekazać im znaczną sumę pieniędzy, ale ostatecznie oszustwo zostało udaremnione. Wszystko dzięki reakcji kobiety, która była przypadkowym świadkiem rozmowy seniorki z oszustami.
Oszuści instruowali ofiarę w trybie głośnomówiącym
Zdarzenie miało miejsce 30 października 2024 r. około godziny 16. Starsza starsza mieszkanka powiatu myślenickiego szła ulicą, trzymając w ręku pakunek.
- Przez telefon w trybie głośnomówiącym instruowana była, gdzie ma iść i co ma zrobić. Kobieta wyglądała na bardzo zdenerwowaną. W pewnym momencie, zgodnie z otrzymywanymi przez telefon poleceniami trzymane w ręku zawiniątko zostawiła w ustronnym miejscu i odeszła. Rozmowę tą usłyszała przechodząca nieopodal młoda kobieta. Na szczęście słyszała o metodach działania oszustów i skojarzyła, że prowadzona rozmowa i pozostawienie pakunku mogą mieć związek z próbą wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „funkcjonariusza CBŚ”. W związku z powyższym o całym zajściu poinformowała dyżurnego myślenickiej policji - relacjonują sytuację policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Oszczędności seniorki udało się uratować
Kryminalni po chwili dotarli na miejsce. Potwierdziły się przypuszczenia młodej kobiety. W pakunku zostawionym przez seniorkę było 30 tys. zł. Niedoszłej ofierze oszustów 72-letniej mieszkance powiatu myślenickiego udało się uratować pieniądze.
Po tym zdarzeniu obie panie spotkały się 7 listopada 2024 r. w gabinecie Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach. Była okazja do podziękowań oraz rozmów na temat działania oszustów.
Inspektor Maciej Rymar wręczając kwiaty podziękował młodej kobiecie za wzorową obywatelską postawę, dzięki której seniorka nie padła ofiarą oszustów.
Policja ostrzega o zagrożeniach
Oszuści nie próżnują. Na ich działanie narażone są zwłaszcza starsze i nieświadome zagrożeń osoby. Widząc kogoś, kto potrzebować może naszej pomocy nie bójmy się zareagować. Naszą uwagę zwrócić powinny zwłaszcza niestandardowe sytuacje, takie jak: nagła wizyta seniora w banku i wypłata znacznej sumy pieniędzy (bądź zaciągnięcie dużego kredytu gotówkowego), wyrzucanie pakunków przez okno, bądź ukrywanie ich przez starsze osoby w nietypowych miejscach np. w rejonie śmietników.
Oszustwa popełniane przez przestępców zazwyczaj zmierzają do wywołania poczucia zagrożenia u osoby pokrzywdzonej, co prowadzić ma do szybkiego spakowania gotówki lub kosztowności i natychmiastowego wydania ich przestępcom. Nierzadko po „dorobek życia” nieświadomej i oszukanej przez przestępców osoby przysyłany jest kurier, który bez skrupułów zabiera środki do życia i znika bez śladu. Pamiętajmy, żeby nie być biernym, a o każdej próbie oszustwa informujmy organy ścigania.
Wypadek szkolnego autobusu w gminie Sułkowice. Zderzył się z...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
