Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto co pozostanie po nas w środowisku

prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz fot. Marcin Makówka
Jednym z najdonioślejszych osiągnięć cywilizacji było wynalezienie tworzyw sztucznych, zwanych popularnie plastikami. Do czasu ich wytworzenia technika uzależniona była od właściwości surowców naturalnych, które bardzo ograniczały możliwości producentów.

Nie wszystko bowiem da się zrobić z drewna, nie wszystkie kształty przyjmie metal, nie każdą formę da się wykuć w kamieniu. Tworzywa sztuczne radykalnie zmieniły sytuację. Teraz chcąc mieć wyrób o określonych właściwościach, możemy sporządzić substancję, która pozwoli taki wyrób wyprodukować łatwo, szybko, wydajnie i tanio. Nie zawsze jednak przynosi to wyłącznie dobre skutki - i o tym chcę Państwu dzisiaj opowiedzieć.

W 1941 roku w firmie British Calico Printers wynaleziono Politereftalan etylenu. Okropna nazwa, prawda? Założę się, że przynajmniej co drugi Czytelnik zrezygnował z próby jej dokładnego przeczytania, a najwyżej co setny zastanowił się nad jej znaczeniem.

A tymczasem chodzi o tworzywo, które zdominowało naszą codzienność pod skrótową nazwą PET. Tworzywo, z którego można zrobić dosłownie wszystko, ale najczęściej robi się butelki. Kto z nas nie miał w ręce lekkiej, mocnej i trwałej butelki PET?

PET jako tworzywo ma liczne zalety. Można je dowolnie kształtować, a uformowane wyroby długo zachowują swoje kształty i wymiary. Można powiedzieć - technologiczny ideał! Jego produkcja jest nieszkodliwa, bo nie powstają żadne odpady. Niestety, odpadem - i to bardzo szkodliwym - jest sam wyrób końcowy.

Dopóki butelka PET jest pełna - jest po prostu doskonała. Lekka, mocna, całkowicie nieszkodliwa dla przechowywanych w niej płynów, odporna na korozję, niewrażliwa na UV... Natomiast po wykorzystaniu staje się źródłem problemów dla ekologów. Samo tworzywo PET daje się wykorzystać w ramach recyklingu, ponieważ jest ono doskonałym surowcem dla wyrobów włókienniczych. Ze zmielonych i odpowiednio przetworzonych butelek można produkować kołdry, ocieplane kurtki, folie, tkaniny.

Są jednak dwa warunki, które muszą być spełnione: po pierwsze, butelki (i inne wyroby z PET) trzeba oddzielić od innych śmieci, bo nie da się zrobić puchowej kurtki z butelek PET zmieszanych ze szklanymi słoikami i metalowymi puszkami. Po drugie, butelki muszą być niezakręcone i zgniecione, bo inaczej śmieciarki wożą głównie powietrze w pustych butelkach. Dlatego włączajmy się wszyscy do sortowania odpadów i nie zakręcajmy pustych butelek.

Bo inaczej naszym dzieciom i wnukom pozostawimy po sobie głównie śmieci!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska