Nie wszystko bowiem da się zrobić z drewna, nie wszystkie kształty przyjmie metal, nie każdą formę da się wykuć w kamieniu. Tworzywa sztuczne radykalnie zmieniły sytuację. Teraz chcąc mieć wyrób o określonych właściwościach, możemy sporządzić substancję, która pozwoli taki wyrób wyprodukować łatwo, szybko, wydajnie i tanio. Nie zawsze jednak przynosi to wyłącznie dobre skutki - i o tym chcę Państwu dzisiaj opowiedzieć.
W 1941 roku w firmie British Calico Printers wynaleziono Politereftalan etylenu. Okropna nazwa, prawda? Założę się, że przynajmniej co drugi Czytelnik zrezygnował z próby jej dokładnego przeczytania, a najwyżej co setny zastanowił się nad jej znaczeniem.
A tymczasem chodzi o tworzywo, które zdominowało naszą codzienność pod skrótową nazwą PET. Tworzywo, z którego można zrobić dosłownie wszystko, ale najczęściej robi się butelki. Kto z nas nie miał w ręce lekkiej, mocnej i trwałej butelki PET?
PET jako tworzywo ma liczne zalety. Można je dowolnie kształtować, a uformowane wyroby długo zachowują swoje kształty i wymiary. Można powiedzieć - technologiczny ideał! Jego produkcja jest nieszkodliwa, bo nie powstają żadne odpady. Niestety, odpadem - i to bardzo szkodliwym - jest sam wyrób końcowy.
Dopóki butelka PET jest pełna - jest po prostu doskonała. Lekka, mocna, całkowicie nieszkodliwa dla przechowywanych w niej płynów, odporna na korozję, niewrażliwa na UV... Natomiast po wykorzystaniu staje się źródłem problemów dla ekologów. Samo tworzywo PET daje się wykorzystać w ramach recyklingu, ponieważ jest ono doskonałym surowcem dla wyrobów włókienniczych. Ze zmielonych i odpowiednio przetworzonych butelek można produkować kołdry, ocieplane kurtki, folie, tkaniny.
Są jednak dwa warunki, które muszą być spełnione: po pierwsze, butelki (i inne wyroby z PET) trzeba oddzielić od innych śmieci, bo nie da się zrobić puchowej kurtki z butelek PET zmieszanych ze szklanymi słoikami i metalowymi puszkami. Po drugie, butelki muszą być niezakręcone i zgniecione, bo inaczej śmieciarki wożą głównie powietrze w pustych butelkach. Dlatego włączajmy się wszyscy do sortowania odpadów i nie zakręcajmy pustych butelek.
Bo inaczej naszym dzieciom i wnukom pozostawimy po sobie głównie śmieci!