Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto kandydaci do tytułu Człowiek Roku 2014 Gazety Krakowskiej. Czytelnicy - głosujcie!

Maria Mazurek
Prof. Wojciech NowakRektor Uniwersytetu Jagiellońskiego jest nominowany za dynamiczne i nowoczesne kierowanie najstarszą polską uczelnią
Prof. Wojciech NowakRektor Uniwersytetu Jagiellońskiego jest nominowany za dynamiczne i nowoczesne kierowanie najstarszą polską uczelnią Joanna Urbaniec

Prof. Wojciech Nowak

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego jest nominowany za dynamiczne i nowoczesne kierowanie najstarszą polską uczelnią

Niech nie zwiedzie Państwa gronostajowe futro i berło, które prof. Wojciech Nowak zakłada na uroczyste okazje - to naukowiec i zarządca, który idzie z duchem czasu.

Przez wiele lat lekarz chirurg. Nie kryje swojej tęsknoty za skalpelem, ale podjął wyzwanie kierowania najstarszą polską uczelnią.
Jeden z jego poprzedników, prof. Franciszek Ziejka, nie ma wątpliwości: tytuł Człowieka Roku należy się rektorowi Nowakowi jak mało komu.- W zeszłym roku świetnie poradził sobie z organizacją jubileuszu 650-lecia założenia Alma Mater. Zjechało do Krakowa tylu szanownych gości, że te obchody na trwałe zapisały się w historii polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego. Ale idzie też z duchem czasu: wystarczy spojrzeć na rozbudowę kampusu Uniwersytetu na Ruczaju i budowę nowego Paderevianum - wylicza prof. Ziejka.

A oprócz tego, dodaje już żartem Ziejka, prof. Nowak to pierwszy rektor lekarz, więc dba o nasze zdrowie.
Również przez Czytelników prof. Nowak został doceniony za łączenie tradycji i nowoczesności.

Prof. Janusz Skalski

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej szpitala w Prokocimiu. Nominowany za troskę o małych pacjentów, w tym za wyziębionego Adasia.

Tą historią żyła cała Polska: ostatniego dnia listopada zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy w sezonie zima dała o sobie znać, policjanci w Racławicach pod Krakowem znaleźli dwuletniego Adasia, chłopczyka, który wyszedł na mróz w samej piżamce.
Lekarze początkowo nie dawali dziecku dużej szansy na przeżycie. Temperatura jego ciała wynosiła ledwo kilkanaście stopni, mały pacjent był w stanie głębokiej hipotermii.

Prof. Janusz Skalski i jego zespół z Prokocimia natychmiast podjęli jednak akcję ratowania chłopczyka. Ogrzewali jego krew, a potem, powoli, wybudzali go ze śpiączki.

To, że chłopczykowi udało się przeżyć, okrzyknięto cudem medycyny. Ale ten cud nie wydarzył się sam: pomogła determinacja, wiedza i doświadczenia prof. Skalskiego.

Lekarz, jak podkreślają pacjenci, dba jednak nie tylko o pacjentów z pierwszych stron gazet. "Uratował życie wielu dzieciom, w tym mojemu. Tacy lekarze to nasz narodowy skarb"- internet jest pełen takich opinii wdzięcznych rodziców.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska