Zdarza się, że przydarzy nam się popełnienie grzechu. Może być to nieświadome albo z premedytacji. W związku z tym, aby uzyskać rozgrzeszenie i obiecać poprawę, powinniśmy udać się do kościoła i przystąpić do spowiedzi świętej. Istnieją również grzechy, które nie wymagają spowiedzi.
Z jakich grzechów trzeba się spowiadać?
Grzechy zazwyczaj zawsze wymagają spowiedzi. Nie ma tu znaczenia jakiego są rodzaju czy jak często się powtarzały. Możemy tu wyróżnić grzechy ciężkie (np. zabójstwo, kradzież, cudzołóstwo), a także grzechy przeciwko cnotom społecznym (np. niszczenie dóbr publicznych, łamanie prawa)
Warunki dobrej spowiedzi
Rozgrzeszenie jest całkowite, gdy zadośćuczynimy za popełnione grzechy. Oznacza to np. że przeprosimy skrzywdzone przez nas osoby czy też naprawimy wyrządzone szkody materialne. Oto warunki dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia
- Szczera spowiedź święta
- Żal za grzechy
- Postanowienie poprawy
- Zadość uczynienie
Nie za wszystkie grzechy trzeba się spowiadać?
Istnieją grzechy, za które nie trzeba się spowiadać. Warto wspomnieć, że grzech lekki gładzi akt pokuty, którego dostępujemy trzy razy w trakcie mszy świętej. Przyjęcie komunii świętej również pomaga pozbyć się takiego grzechu. Ważnym obowiązkiem jest także zrobienie rachunku sumienia i szczere pożałowanie za grzechy.
Zastanawiasz się z jakich grzechów nie trzeba się spowiadać? Sprawdź szczegóły w naszej galerii!
