Oto mapa strachu Krakowa. Najbezpieczniejsza jest... Nowa...

  Oto mapa strachu Krakowa. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta [INTERAKTYWNA MAPA]

  M. Mazurek, K. Janiszewska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W centrum jest najwięcej gwałtów, pobić i rozbojów. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta

  W centrum jest najwięcej gwałtów, pobić i rozbojów. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta ©infografika elżbieta rzyczniak

  Okolice Rynku Głównego i Kazimierza powinny świecić przykładem, tymczasem są najbardziej niebezpieczną okolicą w mieście. Na przestępczej mapie Krakowa to ścisłe centrum jest czarnym punktem. Tu notuje się najwięcej rozbojów, pobić, gwałtów i włamań. Tak wynika z policyjnych danych za ubiegły rok.
  W centrum jest najwięcej gwałtów, pobić i rozbojów. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta

  W centrum jest najwięcej gwałtów, pobić i rozbojów. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta ©infografika elżbieta rzyczniak

  Rynek zła
  To, że źle się dzieje w ścisłym centrum, widzą też turyści. Tomasz Sekielski, znany dziennikarz, wybrał się na wycieczkę z rodziną do Krakowa. Zatrzymał się w pobliżu Rynku. Z pobytu zapamiętał głównie tłum pijanych ludzi, zaczepki obcokrajowców, krzyki.  - Wieczorem poszedłem z dziećmi do sklepu. Grupa Skandynawów kłóciła się o cenę wódki. Kiedy przechodziliśmy przez Rynek moje dzieci były tak wystraszone, że złapały mnie za ręce. Z literek przy Sukiennicach ktoś ustawił napis "kutas". Patrzyłem na to wszystko z przerażeniem. A policji w ogóle nie spotkałem... Kraków to piękne miasto, będę to powtarzał. Ale więcej nie będę zatrzymywał się w centrum. I nie będę po nim chodził z dziećmi po zmroku - opowiada dziennikarz.

  Zbrodnia w centrum
  Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej przestępstw popełnianych jest właśnie w centrum. Dzielnica I przoduje w niechlubnym rankingu włamań, pobić i rozbojów. W ub.r. przy ul. Grodzkiej brutalnie zamordowany został młody chłopak, bo stanął w obronie dziewczyny.

  - W centrum jest najgorzej, bo tam koncentruje się życie nocne, pije się najwięcej alkoholu - mówi Wadim Dyba, komendant miejskiej policji. Potakuje prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prawnik.

  - Im większa anonimowość, tym większa przestępczość. A w centrum, gdzie przewija się mnóstwo turystów, anonimowość jest największa - opowiada.

  A urząd woli sylwestra...

  Tyle że miasto niewiele robi, by poprawić bezpieczeństwo w najważniejszej części miasta. Na dofinansowanie policji w br. Urząd Miasta przeznaczył 562 tys. zł. Cztery razy mniej, niż kosztowało zorganizowanie sylwestra na Rynku. Zdaniem radnych Dzielnicy I Stare Miasto, to "rażący dowód nonszalancji, niekompetencji i braku odpowiedzialności radnych i władz miasta". Tym bardziej że dopłaty do policji z roku na rok maleją. W 2009 roku miasto przeznaczyło na dofinansowanie mundurowych 9.546 mln zł. W 2010 r. kwota ta zmalała do 1 mln zł. W 2013 r. było to już zaledwie 385 tys. zł.

  Kraków wypada słabo
  Radni "jedynki"podjęli uchwałę, w której postulują trzykrotne zwiększenie planowanych dopłat. Argumentują, iż zeszłoroczne zabójstwa i ataki maczetami spowodowały spadek poczucia bezpieczeństwa. Zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Zaś zmniejszenie dofinansowania policji o 30 proc. budzi wątpliwości, czy radnym zależy na bezpieczeństwie jego mieszkańców.
  - Chcemy, by na terenie Kazimierza i Starego Miasta, w piątki i soboty w godzinach nocnych pojawiały się patrole - mówi Tomasz Daros, radny "jedynki". - Obecnie ich nie widać, a to właśnie w ścisłym centrum dochodzi do największej liczby przestępstw. Mariusz Dąbek, komendant małopolskiej policji, przyznaje, że na tle innych miast Kraków nie wygląda najlepiej. Dofinansowanie mogłoby być wyższe. Na przykład Wrocław dotuje policję w wysokości 2 mln zł.

  - Za tę kwotę mógłbym wysłać w miasto więcej patroli - podkreśla Dąbek. Ale nie narzeka, jest wdzięczny za to, co dostaje. W br. przyjął 200 policjantów i nie ma już wakatów. Filip Szatanik z krakowskiego magistratu broni się, że zapewnianie porządku nie należy do zadań miasta. Jest nim za to promocja Krakowa, której służył choćby koncert sylwestrowy.

  - Porównywanie kosztów jego organizacji i dotacji dla policji to demagogia - obrusza się. Przecież policję utrzymuje państwo, na to płaci się podatki.

  - Prezydent robi, co może, by wspierać służby porządkowe. Daje pieniądze na zakup sprzętu, samochodów, na dodatkowe patrole, buduje komisariaty.

  Nowa Huta zaskakuje
  Statystyki policyjne zaskakują, jeśli chodzi o przestępczość w Nowej Hucie.
  - Okazuje się, że to właśnie ta owiana do niedawna złą sławą dzielnica jest najbezpieczniejsza - mówi komendant Dyba. Dodaje, że to dlatego, iż zamieszkują ją ludzie starsi.


  Napisz do autorek:
  m.mazurek@gk.pl, k. janiszewska@gk.pl


  Jakie są najbardziej niebezpieczne miejsca w Twojej dzielnicy? Czego się najbardziej obawiasz? Wyraź swoją opinię. Napisz na forum pod artykułem.

  Dymisja szefa krakowskiej policji. Zrezygnował ze stanowiska  Kraków: sprawdź, ile przestępstw popełniono w Twojej dzielnicy [INTERAKTYWNA MAPA]  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (113)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sekielski

  sekielski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Sekielski to nie dziennikarz. Nie opisujcie jego wynurzeń jako opinii o Krakowie. Ten typ jest nie wiarygodny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wola Justowska

  Genka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Wola Justowska jest jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa. Znajdują się na niej m.in. apartamenty More-Love, które poza tym, że są piękne, to na dodatek są monitorowane i chronione....rozwiń całość

  Wola Justowska jest jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa. Znajdują się na niej m.in. apartamenty More-Love, które poza tym, że są piękne, to na dodatek są monitorowane i chronione. Mieszkam tam od roku i nie boję się wypuścić mojego 7-letniego syna na pole. A Nowa Huta? No cóż, mieszkałam tam przez kilka miesięcy (wynajmowałam mieszkanie) i nigdy więcej! Strach wyjść przed blok, bo banda dresów biega z maczetami i szuka ofiar w postaci kiboli innego klubu :(zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie redaktorze, nie zna pan prawdy, opierając się na nieścisłych ststystykach!!!

  W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Mieszkałam kilka lat na os. Kazimierzowskim w Nowej Hucie, (tak w Nowej Hucie, bo do 1994 roku była to Nowa Huta i urzędowo należy do niej do dziś, więc pisanie, że nie jest to NH jest po prostu...rozwiń całość

  Mieszkałam kilka lat na os. Kazimierzowskim w Nowej Hucie, (tak w Nowej Hucie, bo do 1994 roku była to Nowa Huta i urzędowo należy do niej do dziś, więc pisanie, że nie jest to NH jest po prostu śmieszne). Odbywał się tam horror. Takiego nagromadzenia wszelkiej patologii; meneli, kiboli, nie spotkałam nigdy wcześniej ani potem. Za czasów, kiedy tam mieszkałam, było kilka morderstw, gwałtów, pobić. Bójek, (nawet w biały dzień), już nie zliczę. Na klatce pod moimi drzwiami doszło m.in do pobicia, (efekt: kałuża krwi bezpośrednio przy mojej wycieraczce), bójki na noże, (również krew na moich drzwiach) i strzelaniny z broni gazowej (gaz wszedł do mieszkania, myślałam, że się uduszę). Kiedyś podjechał radiowóz jak kibole zakłócali ciszę nocną, po czym zwyzywani i wyśmiani przez nich, szybko odjechali - nawet policja się ich bała. Pamiętnym dniem dla mnie był zwłaszcza 26.05.2005 rok, kiedy to zginął zasztyletowany przez kiboli Radek Nowak, a później w libacji alkoholowej przez swojego kolegę młody chłopak D.M. Kilka moich lat spędzonych na tym osiedlu uważam za wyjęte z życiorysu. Dlatego szczerze wierzę w to co Pan pisze i proszę się nie przejmować głosami ludzi niedoinformowanych, patologii, kiboli lub ich kolegów. Mogę to potwierdzić co Pan mówi, bo prawie przeszłam to na własnej skórze, "prawie", bo miałam "spokój", gdyż nie wzywałam policji, (mieszkałam sama i sam rozumie Pan dlaczego). Szczerze ufam, że udało się Panu stamtąd przeprowadzić, w jakieś normalne, bezpieczne miejsce, (chociażby do centrum Krakowa, które pan redaktor tak postponuje i pisze bzdety, a w którym w porównaniu z Nową Hutą było super bezpiecznie). A pana redaktora proszę o nie pisanie bzdur i doinformowanie się. Nie ma nic bardziej zakłamanego niż z statystyki policyjne z rejonu Nowej Huty - tam 99% przestępstw nie jest po prostu zgłaszane z obawy przed zemstą. Dzielnice, Bieńczyce, Mistrzejowice, osiedla: Kazimierzowskie, Albertyńskie, Na Stoku, Na Lotnisku, Strusia, Wysokie, czyli dzielnice i osiedla, które do niedawna należały do Nowej Huty a urzędowo nadal tam należą, TO SĄ NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE miejsca w Krakowie i żadne bzdurne, zakłamane artykuły tego nie zmienią. Wiem co mówię - przeszłam to na WŁASNEJ skórze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do W.

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Trochę się pewnie zmieniło od 2005. Wtedy było faktycznie jak pani pisze. W ostatnich latach nie widze tam takich zjawisk.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Treść tego posta wysłałam do człowieka....

  W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ...który napisał tu opinię, a który przeszedł, (podobnie jak ja), lub nadal przechodzi w tej "najbezpieczniejszej" według Pana dzielnicy - horror. Może mój post, zwłaszcza jego zakończenie...rozwiń całość

  ...który napisał tu opinię, a który przeszedł, (podobnie jak ja), lub nadal przechodzi w tej "najbezpieczniejszej" według Pana dzielnicy - horror. Może mój post, zwłaszcza jego zakończenie naprowadzi Pana na to, gdzie tkwi błąd w policyjnych statystykach. I bardzo proszę na przyszłość nie pisać artykułu, zanim nie sprawdzi Pan dobrze tematu, ponieważ później ludzie mają błędne pojęcie na temat sytuacji na nowohuckich osiedlach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przepraszam. Powinno być Panie redaktor, nie Pan.

  W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pod artykułem jest napisane, że są to autorki, (dwie), nie autor. Tak, czy inaczej, nie do końca doinformowane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klub Afera ul.Sławkowska

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link...rozwiń całość

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link do komentarzy : http://www.e-krakow.com/lokal/39-Afera_Pub
  Link art. Wyborcza również PUB AFERA wcześniejszy After Club na Sławkowskiej. Jak widać łatwiej zatrudnić kogoś poza prawem niż w zgodzie z prawem, a ochrona właśnie tak działa w tym PUB-ie i zapewne w innych tak samo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klub Afera ul.Sławkowska

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link...rozwiń całość

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link do komentarzy : http://www.e-krakow.com/lokal/39-Afera_Pub
  Link art. Wyborcza również PUB AFERA wcześniejszy After Club na Sławkowskiej. Jak widać łatwiej zatrudnić kogoś poza prawem niż w zgodzie z prawem, a ochrona właśnie tak działa w tym PUB-ie i zapewne w innych tak samo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klub Afera ul.Sławkowska

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link...rozwiń całość

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link do komentarzy : http://www.e-krakow.com/lokal/39-Afera_Pub
  Link art. Wyborcza również PUB AFERA wcześniejszy After Club na Sławkowskiej. Jak widać łatwiej zatrudnić kogoś poza prawem niż w zgodzie z prawem, a ochrona właśnie tak działa w tym PUB-ie i zapewne w innych tak samo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klub Afera ul.Sławkowska

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link...rozwiń całość

  Minęło trochę czasu, kiedy w tym klubie został zaatakowany nożem chłopak, który stanął w obronie koleżanki. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło w tym PUB-ie nadal są tam pobicia, kradzieże.
  link do komentarzy : http://www.e-krakow.com/lokal/39-Afera_Pub
  Link art. Wyborcza również PUB AFERA wcześniejszy After Club na Sławkowskiej. Jak widać łatwiej zatrudnić kogoś poza prawem niż w zgodzie z prawem, a ochrona właśnie tak działa w tym PUB-ie i zapewne w innych tak samo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pszeprowacka do Krakowa

  Madge

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dzień dobry. Planujemy się przeprowadzić do Krakowa za rok/dwa. Mieszkamy poza krajem już 30 lat i chcemy wrócić do Europy. Mamy synka rocznego i chciałabym się dowiedzieć która dzielnica by była...rozwiń całość

  Dzień dobry. Planujemy się przeprowadzić do Krakowa za rok/dwa. Mieszkamy poza krajem już 30 lat i chcemy wrócić do Europy. Mamy synka rocznego i chciałabym się dowiedzieć która dzielnica by była najbezpiecznijsza dla młodych rodzin. Mieszkamy w RPA, mąż Portugal a ja Krakowianka zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedź

  ksk9s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Proponuję spokojne dzielnice, Z DALA od centrum najlepiej nowe budownictwo, domki.. wg mnie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha. Domki. Non stop okradane

  Ma~~ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przez złodziei z Nowej Huty. Kiedyś przechodziłam koło takich jednych na siedzących na ławce w Nowej Hucie, to na pytanie jednego z nich "czym się zajmujesz", drugi odpowiedział "złodziejką".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niebezpiecznie

  Maro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Przeklęci kibole i blokersi ukrywający się pod banderolą narodową ot czego się doczekaliśmy. Jeżeli jestem zaczepiany na mieście przez pakerów o 10 rano to nie jest to bezpieczne miasto...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lku

  lku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  wszystko zalezy od osiedli a nie od dzielnicy...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dużo racji.

  W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Z tym, że osiedle zazwyczaj występuje w jakiejś dzielnicy; np. osiedle Kazimierzowskie jest w dzielnicy Bieńczyce, która do niedawna, (1994 r.), należała do dzielnicy Nowa Huta, a urzędowo nadal do...rozwiń całość

  Z tym, że osiedle zazwyczaj występuje w jakiejś dzielnicy; np. osiedle Kazimierzowskie jest w dzielnicy Bieńczyce, która do niedawna, (1994 r.), należała do dzielnicy Nowa Huta, a urzędowo nadal do niej należy tj. wszystkie sprawy urzędowe, administracyjne, meldunkowe nadal mieszkańcy tej nowopowstałej dzielnicy załatwiają w Urzędzie Miasta w Nowej Hucie na osiedlu Zgody.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo