W naszym zestawieniu podaliśmy także tzw. stanin szkoły. To ocena placówek (w skali od 1 do 9), podawana przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, również uwzględniająca wyniki egzaminu. W tej skali 9 oznacza najwyższy poziom szkoły, a 1 najniższy.
Najlepszą szkołą samorządowa w Krakowie okazała się podstawówka nr 32, która już od kilku lat znajduje się w czołówce. - To wynik pracy nauczycieli i rodziców. Mam naprawdę fantastyczną kadrę, która poświęca uczniom także sporo wolnego czasu - mówi Ewa Poznańska, dyrektorka szkoły.
O tym, jak ważną rolę odgrywa nauczyciel, przekonana jest także Elżbieta Migocka, dyrektorka SP nr 1 (trzecia szkoła w naszym rankingu). - Ważne jest, aby nauczyciel dostosował swoją metodę nauczania do dziecka, a nie dziecko do swoich metod nauczania - tłumaczy.
Wymienia także czym, oprócz wyników testów, powinni kierować się rodzice przy wyborze szkoły podstawowej. - Powinni brać pod uwagę, czy szkoła jest bezpieczna, jaka jest baza lokalowa, jakie zajęcia dodatkowe - wymienia Migocka.
Rodzice dzieci urodzonych w 2007 i w pierwszej połowie 2008 roku na wybór szkoły mają czas do końca marca.
Dokumenty można złożyć maksymalnie do trzech wybranych szkół. Rejestracji dziecka trzeba dokonać osobiście lub za pomocą elektronicznego systemu na stronie internetowej krakow.elemento.pl.
Na tej samej stronie można też sprawdzić, która szkoła podstawowa jest naszą rejonowa. Uczniowie mieszkający w obwodzie są bowiem przyjmowani do szkoły w pierwszej kolejności. Później, w miarę wolnych miejsc, uczniowie z pozostałych części miasta. Mają większe szanse, jeżeli np. ich rodzice pracują w pobliżu wybranej szkoły czy płacą podatki w Krakowie.
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w połowie kwietnia. Uczniowie, którzy nie dostaną się w I turze do wymarzonej placówki, będą mogli uczestniczyć w naborze uzupełniającym, który rozpocznie się w maju.
Napisz do autora:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+