9 z 13
To jeden z najlepszych kardiochirurgów dziecięcych w...
fot. fot. marcin makowka / polskapresse

Prof. Edward Malec

To jeden z najlepszych kardiochirurgów dziecięcych w Europie. Niestety, nie operuje w stolicy Małopolski. Jedynie udziela konsultacji dzieciom z wadami serca.

Edward Malec jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie (1979), studia medyczne ukończył z wyróżnieniem, posiada specjalizację z zakresu chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii. Swoje umiejętności doskonalił w prestiżowych ośrodkach medycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Prof. Edward Malec jest kardiochirurgiem dziecięcym od prawie 16 lat pracującym w Niemczech - jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Wrodzonych Wad Serca (początkowo w Monachium, a obecnie w Munster).

W 1983 objął stanowisko asystenta, a w 1987 adiunkta Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie. W 1997 objął stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej ówczesnego Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klinika pod jego kierownictwem otrzymała certyfikat zarządzania jakością ISO – w dziedzinie leczenia dzieci z wrodzonymi wadami serca, prowadzeniu badań naukowych, działalności dydaktycznej dla studentów i lekarzy. W latach 2000–2007 pełnił funkcję Wicedyrektora Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie, oraz Kierownika Katedry Chirurgii Pediatrycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas swojej pracy w krakowskiej Klinice, jako pierwszy w Polsce zastosował mechaniczne wspomaganie krążenia i pozaustrojowe utlenowanie krwi (ECMO) u dziecka po operacji serca, oraz przeprowadził z sukcesem operację u dziecka z zespołem niedorozwoju lewego serca (HLHS) zapoczątkowując tym samym program leczenia tej wady w Polsce.

Prof. Malec jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

10 z 13
Wybitny urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii...
fot. Andrzej Banas / Polska Press

Prof. Piotr Chłosta

Wybitny urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - otrzymał nagrodę Forum Ochrony Zdrowia 2022 w kategorii "Innowacje". Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla pracy osób oraz instytucji, które poprzez swoją działalność oraz zaangażowanie przyczyniają się do dokonywania realnych zmian w systemie ochrony zdrowia.

Prof. Piotr Chłosta jest wybitnym specjalistą w dziedzinie urologii. Do głównych obszarów jego zainteresowań naukowych i zawodowych należą: urologia onkologiczna, endourologia i urologia laparoskopowa. Jako pierwszy urolog w Polsce i jeden z pierwszych na świecie wykonał laparoskopowe wycięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra. Jako pierwszy w Polsce wytworzył zastępczy pęcherz jelitowy wyłącznie laparoskopowo oraz jako pierwszy urolog na świecie wykonał operację wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny metodą laparoskopii. Ma olbrzymie doświadczenie w dziedzinie uroonkologicznej chirurgii laparoskopowej, m.in. w zakresie radykalnej laparoskopowej prostatektomii i radykalnego laparoskopowego wycięcia pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych.

Wprowadził do rodzimej urologii wiele nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. W przeszłości - jako uczeń prof. Andrzeja Borówki, kierownika Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego - rozwinął minimalnie inwazyjną metodę biopsji mającą zastosowanie w przypadku znacznie zaawansowanego raka pęcherza moczowego oraz współtworzył i wdrożył metodę przezskórnej cystolitotrypsji w leczeniu chorych na kamicę pęcherza moczowego.

Prof. Piotr Chłosta jest pomysłodawcą Festiwalu KultURO - wydarzenia kulturalnego, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. To wyjątkowe połączenie urologii i profilaktyki zdrowia z muzyka oraz sztuką.

11 z 13
Kariera naukowa prof. Mateusza Hołdy od lat wzbudza podziw....
fot. Wojciech Matusik

Prof. Mateusz Hołda

Kariera naukowa prof. Mateusza Hołdy od lat wzbudza podziw. W 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to wówczas pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Niemal 4 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure".

4 lipca 2022r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, stając się pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia.

W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

12 z 13
Nazwiska tych lekarzy z Krakowa są znane w całym kraju. Z...
fot. Archiwum

Nazwiska tych lekarzy z Krakowa są znane w całym kraju. Z ich osiągnięć możemy być dumni

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Zobacz również

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach