Oto nasi Ludzie Roku: dobrzy, mądrzy, dzielni [ZDJĘCIA]

  Oto nasi Ludzie Roku: dobrzy, mądrzy, dzielni [ZDJĘCIA]

  Magdalena Stokłosa

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Od lewej: prof. Jerzy Sadowski (członek kapituły), Michał Apollo, red. Tomasz Lachowicz (kapituła), prof. Adam Bielański, red. Teresa Brandys (kapituła),
  1/63
  przejdź do galerii

  Od lewej: prof. Jerzy Sadowski (członek kapituły), Michał Apollo, red. Tomasz Lachowicz (kapituła), prof. Adam Bielański, red. Teresa Brandys (kapituła), Jerzy i Małgorzata Dobrzańscy, ks. Franciszek Gruszka, Łukasz Wąs, Andrzej Lis, Ryszard Florek, prof. Jerzy Vetulani, Piotr Górnikiewicz, Anna Szybist, Jakub Ociepa, prezes Prasy Krakowskiej Małgorzata Cetera-Bulka (kapituła), Anna Czyż, prof. Józef Lipiec (szef kapituły) ©Anna Kaczmarz

  Naukowcy, społecznicy, "bohaterowie chwili" i osoby, które udowadniają, że wszystko jest możliwe - tytuły "Ludzie Roku 2013 Gazety Krakowskiej" zostały przyznane. W czwartek, podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, 15 laureatów odebrało statuetki i dyplomy.
  Wzruszeni laureaci dziękowali m.in. swoim bliskim. Tak jak Michał Apollo, alpinista z Moszczenicy: - Dziękuję narzeczonej za to, że mnie puściła w góry.

  Z kolei ks. Franciszek Gruszka, proboszcz z krakowskiego Ruczaju, który buduje tam świątynię, dziękował parafianom. - Choć nie mamy kościoła, to mamy ludzi, a to najważniejsze - mówił.

  Anna Czyż, amazonka z Chrzanowa, nie kryła zaskoczenia wyróżnieniem. - Pomagam od 17 lat. Zawsze się starałam, żeby to, co robię, było dobre, ale ciche.

  Zaś Jerzy Vetulani, jeden z nagrodzonych profesorów, tak podsumował rolę naukowca: - Uczony powinien propagować wiedzę i zarażać jej pięknem.

  Ludzi Roku wybierają nasi Czytelnicy (5 osób) oraz kapituła w składzie: filozof prof. Józef Lipiec, ks. dr Bronisław Fidelus, dr Krzysztof Pawłowski - twórca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, prof. Jerzy Sadowski - kardiochirurg i przedstawiciele naszej gazety.


  Michał Apollo

  Podróżnik i alpinista z Moszczenicy koło Gorlic. Zdobył dziewiczy szczyt w Indiach - Forgotten Peak. Wnosi wkład do polskiego himalaizmu, popularyzuje wiedzę wśród uczniów. Nagroda za pasję, zarażanie nią innych i za porywające przesłanie, że gdy człowiek chce, to może zdobyć każdy szczyt.

  Prof. Adam Bielański

  Chemik, autor "Podstaw chemii organicznej", profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, nestor polskiej nauki - w grudniu 2013 r. ukończył 101 lat i nadal pracuje zawodowo. Nagroda za fenomen twórczej postawy w służbie człowiekowi i nauce.

  Anna Czyż
  Prezes Stowarzyszenia Amazonek Ziemi Chrzanowskiej. Sama przeżyła chorobę i pokazuje wszystkim, że można ją pokonać.
  Nagroda za siłę ducha i ogromne wsparcie dla innych kobiet w zmaganiu się z przeciwnościami losu.

  Małgorzata i Jerzy Dobrzańscy

  Prowadzą przytulisko dla psów i kotów w Harbutowicach. Kontynuują dzieło zmarłej Bożeny Chechlińskiej (siostry bliźniaczki pani Małgorzaty). 90 czworonogów utrzymują z emerytury i dzięki wsparciu ludzi. Nagroda za wrażliwość i wielkie serce dla naszych porzuconych "braci mniejszych".

  Ryszard Florek
  Po pierwsze: twórca i prezes Fakro. Po drugie: założyciel Fundacji Pomyśl o Przyszłości. Za cel pozabiznesowy obrał edukację ekonomiczną i przybliżanie ludziom mechanizmów, które rządzą gospodarką. Propaguje społeczeństwo obywatelskie i współodpowiedzialności za państwo. Nagroda za wypełnianie społecznej misji oraz za zdolność dzielenia się doświadczeniem i wiedzą.

  Piotr Górnikiewicz
  Szef tarnowskiej firmy reklamowej Redruk, prezes Zarządu UKS Jedynka Tarnów. Postawił na (zgrabne) nogi drużynę siatkówki pań, doprowadzając do udanego mariażu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie ze sponsorami z Polskiego Konsorcjum Chemicznego. Nagroda za ogromny wkład w rozwój aktywności fizycznej młodzieży i za wytyczanie młodym ludziom sportowej ścieżki życia.

  ks. Franciszek Gruszka

  Proboszcz parafii bł. Jana Pawła II na Ruczaju w Krakowie. Potrafił skupić wokół siebie ludzi i stworzyć Kościół wiernych, choć murowana świątynia jest dopiero w planach (na razie parafia ma drewnianą kaplicę). Udowadnia, że wspólnota to nie budynek, ale ludzie. Nagroda za zdolność tworzenia wspólnoty, charyzmę i wytrwałość.

  Stanisław Kołodziej
  Mieszkaniec Wysokiej w gm. Jordanów. 15 listopada 2013 r. stawił czoło trzem młodocianym bandytom, którzy napadli w domu starszą sąsiadkę. Nagroda za postawę, która przywraca wiarę w ludzi, i za wielką odwagę.

  Andrzej Lis
  Założyciel i prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Starym Sączu. Oddał ok. 80 litrów krwi, organizuje akcje krwiodawstwa, także te błyskawiczne - dla ratowania ofiar wypadków, kiedy liczy się każda minuta. Nagroda za to, co najważniejsze: za dar życia, którym krew jest bardzo często.

  Jakub Ociepa i Paweł Szopa

  Ociepa: fotoreporter "Gazety Wyborczej". Szopa: pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie . 19 lutego 2013 r. uratowali tonącą w Wiśle kobietę. Nagroda za odwagę i dobry przykład.

  Anna Szybist

  Społecznik z Krakowa, miłośniczka psów, współorganizatorka wielkiego charytatywnego koncertu w krakowskiej Filharmonii "Granie na Szczekanie". Nagroda za zdolność skupiania ludzi gotowych czynić dobro.

  Łukasz Wąs

  Strażak - uratował życie 67-letniej kobiecie, która wpadła do studni w Nowodworzu koło Tarnowa. Nagroda za nadprzeciętną odwagę, zdolność poświęcenia się człowiekowi i służbie.

  Prof. Jerzy Vetulani
  Neurobiolog i psychofarmakolog, członek PAN i PAU wiceprzewodniczący rady naukowej Instytutu Farmakologii PAN. Mimo 77 lat nadal wykłada. Prowadzi też bloga "Piękno neurobiologii". Nagroda za niestrudzoną popularyzację nauki i pomoc w poznawaniu mózgu przy pomocy mózgu.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szacun

  dla tych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ludzi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo