Obiekt o powierzchni blisko 700 m kw. posiada hangar dla śmigłowca i pomieszczania dla załogi. Dotychczas krakowski LPR dysponował tylko udostępnionym przez wojsko kontenerem mieszczącym się w znacznej odległości od lądowiska. Dłużej trwało też przygotowanie maszyny do lotu.
- Nowa baza umożliwia nam znacznie szybszą reakcję - mówi Robert Gałązkowski, dyrektor LPR. - Ratownicy i śmigłowiec mogą być gotowi do wylotu w ciągu 3-4 minut od chwili przyjęcia zgłoszenia.
W bazie zamontowano specjalną, napędzaną elektrycznie platformę, na której śmigłowiec jest wysuwany z hangaru bezpośrednio na lądowisko. W tym czasie można już uruchamiać maszynę.
WIDEO: Tak działa platforma w bazie LPR-u w Krakowie
W bazie zatrudnionych jest siedmiu lekarzy, siedmiu ratowników, pięciu pilotów i mechanik. Rocznie krakowski LPR wykonuje ok. 500 lotów.
Obecnie krakowska baza funkcjonuje do godz. 20. Jedyna baza całodobowa jest w Warszawie. Do godz. 23 dyżurują bazy w Gdańsku i Wrocławiu. - Chcemy, aby w ciągu 4-5 lat, całodobowo dyżurowało sześć baz LPR-u w Polsce, w tym w Krakowie - mówi Gałązkowski.
Baza w Krakowie jest jedną z ośmiu, które powstały dzięki środkom z unijnego projektu. Wcześniej zrealizowano inwestycję w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Gdańsku i Kielcach. Całkowita wartość projektu to 68,28 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne. Pozostałą część finansuje ministerstwo zdrowia.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe lata coraz częściej.
- Loty w 2010 roku: do wypadków - 185, do zachorowań - 85, transportowe - 157, łącznie - 427
- 2011: do wypadków - 213, do zachorowań - 86, transportowe - 170, łącznie - 469
- 2012: do wypadków - 255, do zachorowań - 81, transportowe - 175, łącznie - 511
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+