Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenie na przystankach w Krakowie to prawdziwa plaga. Zakaz to martwy przepis? Straż miejska podaje statystyki

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach w Krakowie nie do końca przestrzegany. Przeszło tysiąc osób z mandatami
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach w Krakowie nie do końca przestrzegany. Przeszło tysiąc osób z mandatami Andrzej Muszynski
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej w Krakowie nie jest "martwym przepisem". Wiele osób sięgając po coraz to nowsze produkty jak, np. elektroniczne papierosy, coraz częściej bagatelizuje komfort innych osób, które również przebywają na przystankach. Radny Gibała interpeluje w tej sprawie do prezydenta Krakowa twierdząc, że mieszkańcy mają już tego dosyć. - Zdarza się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu - wyjaśnia. Tymczasem tylko od początku roku krakowska straż miejska podjęła już ponad 1,7 tys. interwencji wobec łamania tego zakazu.

W listopadzie radny Łukasz Gibała zwrócił uwagę na uciążliwy problem, który mieszkańcom Krakowa daje się we znaki. Z jego relacji wynika, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej nie jest przez wszystkich przestrzegany. Radny przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przystanki komunikacji zbiorowej na terenie Krakowa stanowią strefę wolną od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego, oraz że zakaz palenia wyrobów tytoniowych obejmuje obszar w odległości 15 metrów od znaku drogowego wskazującego przystanek.

- W ostatnim czasie otrzymałem wiele wiadomości od mieszkańców, z których wynika, że zakaz ten często nie jest przestrzegany, co dla innych pasażerów komunikacji miejskiej oczekujących na przystankach jest niezwykle uciążliwe (...) Jak zauważają pasażerowie komunikacji miejskiej, zdarza się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu. Ponadto w rejonie przystanków często występuje zaśmiecenie niedopałkami porzucanymi przez osoby tam palące. Mieszkańcy mają wrażenie, że przypadki tego wykroczenia zbyt rzadko są ujawniane przez strażników miejskich, a wobec ich sprawców nie są wyciągane konsekwencje, co sprawia, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych w opinii wielu Krakowian jest „martwym przepisem” - wyjaśnia Gibała.

Tylko od początku roku do 31 października br. strażnicy miejscy ujawnili łącznie 1 783 przypadki palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej. Wobec 1 038 osób wyciągnięto konsekwencje w postaci nałożenia mandatów karnych.

Za "puszczanie dymka" w miejscach niedozwolonych grozi nawet 500 zł mandatu.

Przypominamy, że w 2017 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę rozszerzającą zakaz palenia papierosów w miejscach użytku publicznego dodatkowo o zakaz używania e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Coraz młodsze osoby sięgają po papierosy

- Zarówno sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim, jak i palenie wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji publicznej - to wykroczenia - wyjaśnia nam podkom. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i dodaje: "Nie prowadzimy statystyki dotyczącej nałożonych mandatów karnych w związku z tymi wykroczeniami (red. część interwencji mogła zostać zakończona właśnie w taki sposób), natomiast w krakowskich komisariatach w ogniwach spraw wykroczeń, od początku roku wszczęto 10 postępowań dotyczących sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom nieletnim oraz 11 postępowań dotyczących palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji publicznej" - wyjaśnia.

Kampania prowadzona przez Miasto

- Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wspólne ze Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz operatorami świadczącymi usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Krakowa, przeprowadza w mediach miejskich kampanie społeczne mające na celu przypomnienie obowiązujących przepisów prawa dotyczących zakazu palenia wyrobów tytoniowych w obrębie przystanków komunikacji zbiorowej - tłumaczy Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski i dodaje: "W tym celu zostaną wykorzystane m. in. udostępnione miejskie nośniki informacyjne: citilight, ekrany KKM, a także zostanie przyznany czas na emisje spotów w BusTV".

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska