https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Szkoła Muzyczna w Chrzanowie uroczyście otwarta. Nowa siedziba robi wrażenie. Zobacz zdjęcia

Sławomir Bromboszcz
Państwowa Szkoła Muzyczna w Chrzanowie uroczyście otwarta
Państwowa Szkoła Muzyczna w Chrzanowie uroczyście otwarta Gmina Chrzanów
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. J. Garści w Chrzanowie zyskała nową siedzibę. W piątek (11 października) odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku. Wydarzenie to uświetnił koncert w wykonaniu uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz zaproszonych gości w sali koncertowej szkoły.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Chrzanowie uroczyście otwarta. Nowa siedziba robi wrażenie. Zobacz zdjęcia

Młodzi muzycy teraz kształcić się będą w byłym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Borelowskiego w Chrzanowie. Przebudowa obiektu na potrzeby placówki muzycznej kosztowała 8 mln zł. Największe wrażenie robi sala koncertowa, która powstała w miejscu sali gimnastycznej. Dysponuje ona doskonałą akustyką i sporą widownią, co sprawia że mogą tam ćwiczyć nie tylko uczniowie, ale być także organizowane koncerty i inne wydarzenia.

Nie wszyscy wiedzą, że właśnie w tym budynku ponad 60 lat temu, rozpoczęła swoje funkcjonowanie Państwowa szkoła muzyczna. Tym samym historia zatoczyła koło. Obecnie budynek w całości przeznaczony jest na potrzeby szkoły muzycznej. Został całkowicie przebudowany i dostosowany do potrzeb kształcenia muzycznych talentów - informuje Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Budynek zwolnił się po tym, jak połączono dwie pobliskie podstawówki. Obecnie SP 1 po połączniu z SP 7 mieści się w budynku przy ul. Zielonej. Gmina dysponując wolnym budynkiem dokonała zamiany ze skarbem państwa na budynek szkoły muzycznej przy ul. Mickiewicza.

Muzycy teraz dysponują trzykrotnie większym obiektem, co stwarza możliwość rozwoju szkoły. Trwają starania o uruchomienie w Chrzanowie II stopnia kształcenia. Obecnie takowy działa w Krakowie i Katowicach. To sprawia, że wielu absolwentów rezygnuje z dalszej nauki. Szkoła na pewno przyciągnęłaby uczniów także z Oświęcimia i Jaworzna, bo w regionie brakuje takiej placówki.

Nauka w szkole muzycznej jest bezpłatna. Obecnie kształci się w niej 188 uczniów w klasach instrumentalnych, gdzie uczą się gry m.in. na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, trąbce, akordeonie, klarnet, saksofonie i perkusji. Utworzenia II stopnia pozwoliłoby na uruchomienia kierunku m.in. śpiewu. Dałoby to także możliwość utworzenia miejskiej orkiestry, która mogłaby występować na różnych lokalnych wydarzeniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska