Park Jordana niszczeje z biegiem lat. Od dawna wymaga rewitalizacji. Jej plan został przygotowany już w 2006 roku, ale do dzisiaj nie doczekał się wykonania. "Naprawiać" park próbowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego - na realizację czeka np. wodny plac zabaw.
W tym przygotowano aktualny plan odnowienia parku. Jego autor, Artur Zaboklicki, usankcjonował popiersia w parku, które powstały w ostatnich latach - ich liczba wynosi 54. Jednocześnie autor Zaboklicki wyraźnie zaznaczył, że na kolejne sześć się nie zgadza, a te „zostały ujęte w dokumentacji na wyraźną prośbę inwestora”. Czyli miasta.
I wczoraj miasto, głosami radnych PiS oraz Anny Prokop-Staszeckiej, Sławomira Pietrzyka i Kazimierza Chrzanowskiego (wszyscy klub Przyjazny Kraków) zdecydowali o budowie kolejnych sześciu popiersi „Ojców Polskiej niepodległości”: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, generała Józefa Hallera oraz generała Kazimierza Sosnkowskiego. Ma być to domknięcie Galerii Wielkich Polaków XX wieku w liczbie 60 popiersi. Projekt uchwały przygotował prezydent Jacek Majchrowski, na wniosek Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana.
Radni mocno spierali się na środowej sesji o kolejne pomniki. PO podkreślała, że mieszkańcy mają już dość pomników i zależy im na tym, żeby park pełnił swoją funkcję - publicznego ternu zielonego oraz miejsca rekreacji i odpoczynku. Radni PiS ripostowali, że ważne jest upamiętnianie postaci ważnych dla naszej historii, a jednym z założeń dra Jordana było upamiętnienie ważnych postaci. Tyle, że 100 lat temu była mowa o ok. 40 pomnikach, a teraz będzie ich już 60.
Koszt rewitalizacji, obejmujący powstanie pomników, to 2 mln zł. Starczy na popiersia i na częściowe odnowienie parku. Na resztę pieniędzy w budżecie zapisanych nie ma. Popiersia mają stanąć przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie wiadomo, czy do tego czasu uda się cokolwiek innego zrobić w parku. - Rewitalizacja całego parku będzie na pewno etapowana i zależy od pieniędzy w budżecie miasta - zaznacza Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Po uchwaleniu środowej uchwały, plan rewitalizacji można zacząć realizować. Wkrótce ZZM powinien złożyć wniosek o pozwolenie na prace w parku.
Rewitalizacja zakłada nadanie nowych walorów elementom parkowym - alejkom, ławkom, oświetlenia, placom zabaw - w tym stworzenie wodnego placu zabawa, który jest jednym ze zwycięskich zadań w budżecie obywatelskim.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków
