https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Strzelecki to wciąż wielki plac budowy. Kiedy będzie finał prac?

Paweł Chwał
W stawie okalającym mauzoleum gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim pojawiła się woda. Niestety nie zapowiada to jednak rychłego zakończenia prac przy upiększaniu parku.

Nowe, wybrukowane drobną kostką alejki w miniony weekend pełne były spacerowiczów. Miłym zaskoczeniem dla amatorów tego urokliwego zakątka Tarnowa była woda w stawie okalającym mauzoleum Bema, która pojawiła się w nim po ponad rocznej przerwie. Przez ten czas miejsce było zagrodzone i oddane w ręce robotników.

Niecka przeszła gruntowny remont, a dno oczyszczono i wypełniono kamieniami. W stawie zainstalowano też nowy system filtrujący, który ma zminimalizować narastanie glonów, z czym wcześniej były duże problemy. Brzegi zostały na nowo umocnione oraz ogrodzone. Po obu stronach mauzoleum gen. Bema ustawiono fontanny, z których cały czas tryska woda. Na razie zbiornik nie jest pełny. Powód? Sadzone są w nim jeszcze rośliny, w tym lilie wodne.

Samo mauzoleum zostało oczyszczone, wypiaskowane i pozbawione ubytków, ma nową posadzkę i zabezpieczenie z siatki, chroniącej przed gołębiami. Z myślą o łabędziach, które zawsze były ozdobą stawu w Parku Strzeleckim, usypana została wyspa z kamieni, na której zamocowano nowy domek dla królewskich ptaków.

W wielu innych miejscach wygląd parku jednak rozczarowuje. - Wpompowali w to miejsce wiele milionów złotych, a poza alejkami i mauzoleum to tak naprawdę niewiele się zmieniło. Powiem szczerze, jest nawet gorzej niż było. Proszę spojrzeć tylko na chaszcze i trawę po kolana oraz zastoiska wody. Czy tak to miało wyglądać? - pytają mieszkańcy.

W magistracie przyznają, że w parku trzeba będzie wykonać dodatkowe prace przy odwodnieniu. - Potrzebny jest dobry drenaż, bo ostatnie ulewy pokazały dobitnie, że ziemia nie jest w stanie wchłonąć tak dużej ilości wody - mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT.

Z powodu błota trzeba było odłożyć niektóre nasadzenia i prace przy wyrównywaniu gruntu. Miasto próbuje przekonać teraz wykonawcę, aby na placu wokół fontanny z lwami ułożył gotową trawę z rolek, zamiast ją siać. Tym bardziej, że za niecały miesiąc w parku mają się odbyć obchody 90. rocznicy sprowadzenia prochów gen. Bema do kraju.

Do jesieni potrwają na pewno prace przy ogrodzie sensorycznym obok Pałacyku Strzeleckiego, więc opóźnienie w rewitalizacji parku może sięgnąć nawet roku.

WIDEO: Jak upiększyć balkon na wiosnę?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ale za to ile tam wzeszło nasion ciekawych gatunkòw? Tylko zagospodarować
d
do UMT
około roku 1928 na około rok przed sprowadzeniem szczątków gen. Józefa Bema do Tarnowa, dr J. Kryplewski, inż. Witold Giżbert-Studnicki razem z prof. Adolfem Szyszko-Bohuszem uzgodnili, że szczątki generała spoczną w mauzoleum w Ogrodzie Strzeleckim.. Zmieniono wówczas strukturę Parku i m.in. wytyczono aleję otwierającą perspektywę na mauzoleum. Podkreślam to, bo proszę się wybrać do parku po "remoncie" i zobaczyć co stoi na środku tej alei? Latarnia.. Urząd Miasta wszędzie gdzie może piszę, że przywracają dawny blask Parku, to ja się pytam, kto wymyślił latarnię centralnie w perspektywie mauzoleum?! Czy naprawę nikt tam nie myśli?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska