Wniosek o debatę w sprawie prześladowań został wniesiony po masakrze w jednym z nigeryjskich kościołów. W ostatnią niedzielę uzbrojeni napastnicy wdarli się do chrześcijańskiej świątyni w stanie Ondo na południowym zachodzie kraju i otworzyli ogień do zgromadzonych wiernych. Według doniesień w strzelaninie zginęło co najmniej 50 osób.
Nie jest to odosobniony przypadek prześladowań chrześcijan w tym kraju. Wcześniej, w połowie maja, świat obiegła wiadomości o okrutnej śmierci chrześcijańskiej studentki, Debory Samuel, która – oskarżona o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi – została ukamienowana, a następnie spalona.

To właśnie po tym morderstwie europarlament miał zająć się sprawą prześladowań chrześcijan. Jednak wówczas wniosek w tej sprawie przepadł m.in. przez głosy eurodeputowanych z Polski - Janiny Ochojskiej, Sylwii Spurek, Roberta Biedronia, Łukasza Kohuta czy Leszka Millera. Redakcji Polska Times, mimo prób, nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie od jednego z liderów Nowej Lewicy i europosła, Roberta Biedronia.
Kolejny wniosek o debatę złożony przez eurodeputowanych z ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów uzyskał poparcie większości i problem trafi pod obrady mimo wcześniejszego sprzeciwu grupy posłów z Polski.
Problem prześladowań chrześcijan nie dotyczy wyłącznie Nigerii. Na całym świecie ponad 300 mln wyznawców Jezusa cierpi z powodu nietolerancji i dyskryminacji. Do państw o najwyższym stopniu prześladowań należą również Korea Północna, Afganistan, Somalia, Pakistan, Iran, Arabia Saudyjska, czy Indie. Jednym z istotniejszych źródeł prześladowań na całym świecie jest islamski ekstremizm.

Źródło: Open Doors, TVP Info, Daily Post
