https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Partner będzie mógł pochować bliskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich walczy o prawo do pogrzebu w konkubinacie

Malwina Gadawa
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że podmioty publiczne odmawiają prawa do pochówku zmarłego osobie, która żyła wspólnie z nim, jeśli wolę pochowania go wyrazi ktokolwiek z rodziny.
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że podmioty publiczne odmawiają prawa do pochówku zmarłego osobie, która żyła wspólnie z nim, jeśli wolę pochowania go wyrazi ktokolwiek z rodziny. Adam Wojnar
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że partner powinien mieć prawo do pochowania bliskiej osoby. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że kwestia ta jest ważnym społecznie problemem, dlatego też rozwiązania dotyczące nowego projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych będą konsultowane.

Coraz częściej jest tak, że tzw. życie na kocią łapę staje się modne. Życie w niesformalizowanym związku może jednak w przyszłości rodzić poważne konsekwencje.

Zwrócił na to uwagę Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który poinformował, że wpływają do niego skargi dotyczące problemów z respektowaniem prawa do organizacji pochówku zmarłych, przysługującego ich żyjącym bliskim, którzy nie są połączeni formalnymi więzami pokrewieństwa.

Konkubent niewskazany

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej. Za najbliższą rodzinę uznaje się: małżonka, krewnych zstępnych, krewnych wstępnych, krewnych bocznych do 4. stopnia pokrewieństwa, a także powinowatych w linii prostej do 1. stopnia. W aktualnie obowiązujących przepisach nie wskazano wprost, że do kręgu najbliższych posiadających prawo do pochowania zmarłego zalicza się osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że w praktyce - jak wynika ze skarg przesyłanych do biura - podmioty publiczne odmawiają tego prawa konkubentom, jeżeli zainteresowanie organizacją pochówku wyraził jakikolwiek członek rodziny.

W związku z planowaną zmianą przepisów regulających kwestię pochówku, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o to, aby nowe przepisy w sposób precyzyjny umożliwiały partnerowi pochowanie bliskiej osoby.

To istotny problem

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król, odpowiadając na pi-smo Rzecznika Praw Obywatelskich przyznał, że przyznanie osobom pozostającym w nieformalnych związkach prawa do pochowania partnera życiowego stanowi „istotnie społeczny problem”.

- Wymaga on rozważenia i wypowiedzenia się wszystkich zainteresowanych w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych - pisze minister.

Procedury mogą potrwać

Mecenas Marcin Zatorski widzi w nowych przepisach pewne komplikacje. - Na przykład jeżeli konkubent nie był akceptowany przez rodzinę. Trudno mi sobie wyobrazić, że obecny parlament określi status konkubenta na równy z małżonkiem, a zatem może się pojawić, problem, kiedy - na przykład - krewni boczni do 4. stopnia pokrewieństwa będą chcieli pochować zmarłego w sposób i w miejscu im dogodnym, z pominięciem konkubenta, który na przykład przez ostatnie dwadzieścia lat żył ze zmarłym. Powstaje pytanie, jak będzie wyglądać procedura potwierdzania istnienia konkubinatu. Czy partner będzie musiał występować na drogę postępowania cywilnego, w którym, z zachowaniem zasad procedury cywilnej, będzie musiał udowodnić fakty, za pomocą świadków, czy dokumentów. Gdyby nawet odbywało się to w jakimś przyspieszonym postępowaniu, to może to trwać nawet kwartał - wyjaśnia Marcin Zatorski, radca prawny z kancelarii „Zatorski&Wspólnicy”.

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
abcd
Chodzi o utorowanie drogi związkom partnerskim. Ustawa dokładnie precyzuje komu przysługuje prawo pogrzebu.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Art. 10. 1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina
osoby zmarłej, a mianowicie:
1) pozostały małżonek(ka);
2) krewni zstępni;
3) krewni wstępni;
4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;
5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.
n
nie wiedzą,
że konkubent, konkubina i konkubinat to określenia prawnicze używane na co dzień w dokumentach sądowych i prokuratorskich?
G
Gość
Co to jest "partner"??? Partner to jest w interesach lub w grach. A to jest KONKUBENT, KONKUBINA. I kmioty: żyjecie w KONKUBINACIE czy chcecie czy nie.
:-)
A głosy niuniek, które potrzebują ślubu, i to nawet nie tego prawdziwego, cywilnego, ale koniecznie kościelnego, żeby mieć "swój dzień", to mi wiesz, gdzie latają.
A
ANIA
Tutaj to ty jestes patologia
I do tego rozumu
Z
Zyd
Aż szkoda ze pękła ta gumka
M
Msgda
Masz dekiel zryty
...
spier... idiotko
k
kasienka
powinien miec prawo do pochowania osoby, ktora uwaza za bliska, jezeli nie chce albo nie moze zrobic tego rodzina.
A poza tym Jaskowiak MUSI odejsc.
m
masakra
ciekawe. To jednak jestem z innego kręgu kulturowego.
A
Anatol
@ b (gość) 13.02.18,

"Można zawsze sprzedać swą zwłokę akademii medycznej…"

Akademie Medyczne nie kupują zwłok, swoje ciało można oddać za darmo (jako darowiznę) i trzeba to zrobić osobiście aktem notarialnym
q
qwerty
nie, jest zwyczajnie tępe
q
qqwerty
"cmentarz komunalny, mówi to panu coś?"
a
a
Nawet w internecie się podszywają! :O
Człowiek coś napisze dla żartu a tu nie dość, że się za niego inni podają, to jeszcze inni sarkazmu nie pojmą. Armagedon i apokalipsa! :p
Przynajmniej się co najmniej dwie osoby rozładowały emocjonalnie :D
P
POZ
Rodzina to tata, mama przy dobrych układach rodzeństwo, reszta to to tylko znajomi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska