Leszek Jarosz – w latach 1994-2006 pracownik Sekcji Polskiej BBC, a od 16 lat dziennikarz TVP Sport, prowadzący na Facebooku stronę Historia Mundiali – wpadł na pomysł opisania dziejów imprezy, która od dziesiątków lat wzbudza nadzwyczajne zainteresowanie fanów futbolu. Pierwszy tom, kończący się na MŚ 1974, pojawił się już na półkach, drugi trafi tam po turnieju w Katarze.
Na ok. 600 stronach autor analizuje przebieg wydarzeń na kolejnych MŚ, zasypując czytelnika – ale w usystematyzowany sposób - opisami, informacjami, anegdotami i ciekawostkami. Omówienie każdego mundialu poprzedza część statystyczna; dla entuzjastów tego rodzaju futbolowych dokumentacji to prawdziwy rarytas. Chcącym wiedzieć jeszcze więcej o MŚ, brakuje tylko nazwisk strzelców bramek we wszystkich meczach.
W swych, jak to określa, esejach, pisze o mniej i ważnych wydarzeniach, często przemilczanych lub błędnie opisanych. Odkrywa „białe plamy” z historii mundiali, prostuje nieścisłości, zaskakuje śmiałymi tezami (np. o tym, że Polska mogła… zbojkotować udział w MŚ 1974), snuje wątpliwości co do wydawałoby się bezspornych faktów (np. czy Ernest Wilimowski rzeczywiście strzelił aż cztery gole w meczu z Brazylią w MŚ 1938).
W dociekaniu do faktów mógłby zawstydzić każdego dokumentalistę. „Pracowałem nad tym kilka lat…” - pisze o ustaleniach składu ekipy Indii Holenderskich w MŚ 1938. Takich przykładów jego pracy nad monumentalnym dziełem jest mnóstwo. „Mam wrażenie, że zgromadziłem unikalny materiał, choć zapewne niewolny od braków” – przyznaje we wstępie.
„Historia mundiali. Tom 1. 1930-1974”. Autor: Leszek Jarosz. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 605. Cena okładkowa: 79 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych.
