Spis treści
Oto piękne pary pierwszych krakowskich studniówek
Pierwsze krakowskie studniówki już za nami. To jednak nie koniec balów maturalnych jakie odbędą się w Krakowie. Lista jest bardzo długa. Nasi fotoreporterzy mieli okazję pojawić się na kilku z nich, aby zrobić pamiątkowe fotografie. Na wielu z nich pojawiły się pary, które zwróciły uwagę naszych fotoreporterów i nie tylko! Przejdź do galerii i zobacz piękne pary pierwszych krakowskich studniówek. Zestawienie ma charakter subiektywny.
Skąd tradycja studniówek?
Początków studniówek należy szukać w czasach, gdy upowszechniła się matura, czyli egzamin kończący naukę w szkole średniej. Początkowo studniówki miały formę ekskluzywnych imprez, zazwyczaj organizowanych przez elity społeczne. Wraz z upowszechnieniem edukacji stały się one niemal nierozłącznym elementem w życiu absolwentów podchodzących do egzaminu dojrzałości.
Jak wyglądały studniówki kiedyś
Studniówki w okresie PRL-u niczym nie przypominają wystawnych bali, które organizowane są teraz przez maturzystów i przy pomocy ich rodziców. W tym okresie studniówki miały nieco bardziej stonowany charakter. Wśród kreacji damskich królowały białe bluzki i granatowe lub czarne spódnice. Studniówki przybierały również raczej formę spotkań towarzyskich niż wystawnych bali. Odbywały się w szkołach - najczęściej na salach gimnastycznych.
Ten materiał może Cię zainteresować: Tak wyglądały studniówki w latach 80. Archiwalne zdjęcia sprzed lat
Niezmiennym elementem od lat jest jednak tradycyjny taniec polonez, który tuż przed rozpoczęciem balu studniówkowego muszą odtańczyć przyszli maturzyści. Istotna jest również data. Mimo, że dzisiaj nikt nie pilnuje, aby bal studniówkowy odbył się dokładnie 100 dni przed maturą, to większość szkół stara się zaplanować datę balu tak aby jego nazwa nadal miała znaczenie.
