FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Święto to ustanowiła Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W tym roku wygląda nieco inaczej, niż zwykle.
W Małopolsce pracuje 18 tys. pielęgniarek.
- Ta liczba maleje od lat. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w naszym regionie zatrudnionych było ponad 26 tys. pielęgniarek. Niestety, młodzi wolą wybierać teraz inne, bardziej opłacalne i lżejsze zawody. Praca pielęgniarki jest niezwykle ciężka i wymagająca – mówi dr Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.
Dodaje, że z racji ponoszonej odpowiedzialności ich praca powinna być odpowiednio doceniana, co nie zawsze ma miejsce.
- Wynagrodzenie za tak trudną pracę powinno być znacznie wyższe. Szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z pandemią – zaznacza Wadas.
Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, że niektóre z nich zarabiają 2600 zł brutto, czyli tyle ile wynosi najniższa pensja krajowa.
Niepokojem napawa również średnia wieku personelu medycznego. Statystyczna pielęgniarka w naszym kraju ma 52 lata, a położna 50 lat. To skutek wieloletniej malejącej popularności tego zawodu.
O niebezpieczeństwie wynikającym z pełnionej przez pielęgniarki pracy, świadczą m.in. przypadki zakażeń wśród białego personelu. Na początku maja koronawirusa potwierdzono m.in u pięciu pielęgniarek ze szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. To tam hospitalizowane są dzieci z podejrzeniem oraz stwierdzonym COVID -19 z Małopolski oraz Śląska.
- Na ten moment wiemy o 11 zakażonych z Małopolski. Żeby pomóc im w tym trudnym czasie postanowiliśmy jako samorząd zawodowy, każdej z nich przekazać po 2,5 tys. zł zapomogi. Chociaż w ten sposób możemy wspomóc je w tym trudnym czasie – wyjaśnia Wadas.
Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zmarły trzy pielęgniarki. Te tragiczne przykłady pokazują jak niebezpieczna jest praca pracowników ochrony zdrowia w czasach epidemii.
By chociaż trochę umilić pielęgniarkom i położnym świętowanie w tym trudnym czasie, krakowskie piekarnie i cukiernie przygotowały dla nich słodkie upominki. Poczęstunek od piekarni Awiteks” oraz cukierni Nakielny Kawa i Wypieki trafił m.in. do personelu Szpitala S. Żeromskiego w Krakowie.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki ...
O upominkach pamiętała też Fundacja Dr Clown, która na co dzień niesie uśmiech najmłodszym pacjentom w szpitalach w różnych częściach Polski. Wczoraj zadbali o to, by powodów do uśmiechu nie zabrakło również pielęgniarkom i pielęgniarzom. Przygotowane przez nich paczki trafiły m.in. do szpitala im. Jana Pawła 2, św. Ludwika, S. Żeromskiego oraz Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.
- Wszystkim pielęgniarkom i położnym dziękujemy za ich codzienną walkę o zdrowie i życie pacjentów – podsumowuje Wadas.
Aktualnie w Małopolsce potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 1074 osób. We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u czterech osób. Wczoraj poinformowano również o 30 kolejnych ozdrowieńcach. W sumie walkę z wirusem od początku epidemii w naszym regionie wygrało 472 osoby.
