Pieniny. Najsłynniejsza polska sosna została zniszczona [ZDJĘCIA]

  • Gazeta Krakowska

Łukasz Bobek

W trakcie działań ratowniczych uszkodzona została bodajże najsłynniejsza polska sosna. 500-letnia roślina rosnąca na szczycie Sokolicy.

Słynna sosna w Pieninach została zniszczona

Do uszkodzenia doszło w trakcie akcji ratunkowej, którą na szczycie Sokolicy prowadzili wspólnie ratownicy GOPR i TOPR. Jak podaje RMF, ci ostatni przylecieli śmigłowcem, by zabrać młodą turystkę, która upadła i uderzyła się w głowę.

- W trakcie tej akcji ratunkowej, na skutek silnego pędu powietrza wytworzonego przez wirnik śmigłowca, złamana się korona tej sosny - mówi Michał Sokołowski, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego.

Odłamana gałąź na razie zwisa. Przyrodnicy Pienińskiego Parku Narodowego zamierzają udać się na miejsce, by ocenić zniszczenia słynnej sosny. - Na razie pozostała jeszcze jedna żywa gałąź. Będziemy musieli skonsultować się z dendrologami, by ocenić co możemy zrobić, by uratować to drzewo - mówi dyrektor parku.

Dodaje on, że ta sosna była jednym z symboli Pienin - symbolem, który pojawiał się na wielu widokówkach z Pienin, czy fotografiach. - Sosny rosnące w rejonie Sokolicy liczą ok. 500-550 lat. Tej, która została teraz zniszczona, nikt nigdy nie badał. Nie pozwoliliśmy na to, by była ona nawiercana. Jednak badano inne. Dlatego szacujemy, że ta słynna sosna może liczyć podobnie jak inne drzewo - ponad 500 lat - mówi dyrektor Sokołowski.

 pb

TOP 10 najbardziej irytujących zachowań pseudoturystów w Tatrach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.09.2018, 18:58

Janie, szkoda czasu na to zero, co tam się wypowiedziało u góry. Pewno nikt go nie chciał całe życie i od kilku dekad siedzi i stuka w klawiaturkę. Takie coś nic nie zrozumie jesli chodzi o szacunek do kobiet. Jaki desperat, widzisz tę jego złosc miedzy wierszami? Zadna go nie chciała, zgorzkniał w swojej samotnosci i umrze samotny

07.09.2018, 18:49

Stefan to kompletny idiota.. Jak można się tak wyrazac?

07.09.2018, 18:15

Oni zachowują się gorzej niż pogotowie !!! Tą sprawą powinien zająć się prawdziwy Prokurator !!!

07.09.2018, 17:58

A w czym chodziła po tych górach? W klapkach czy szpilkach?

07.09.2018, 14:29

A teraz będzie symbolem ludzkiej głupoty. Do jednej kobiety nawet TOPR przyleciał - oni chyba lubią sobie polatać nawet do błachych wypadków. No bo liczy się statystyka :)

07.09.2018, 14:01

właśnie, po co baby w ogóle z domu wychodzą, zabronić babom turystykę uprawiać, a już w ogóle drzewa czy góry oglądać! tfu!

czy Pan, Panie Stefanie, gdzieś wychodzi? po chuj w ogóle gdzieś Pan wychodzi?

07.09.2018, 13:58

jak wiadomo profesjonalni turyści się nie przewracają, jak ktoś się przewraca to napewno jakiś pseudoturysta, a już w ogóle z całą pewnością pseudoczłowiek, a w dodatku kobieta! tfu!
powinni zabronić kobietom przewracania się. na szczęście helikopter, który uszkodził to drzewo był sterowany przez mężczyzn, więc to na pewno nie ich wina

07.09.2018, 13:55

głupia baba, jak ona miała czelność w ogóle się przewrócić?! natomiast brawa dla ratowników, którzy znają się na zasadzie działania helikoptera i doskonale wiedzą, że podmuchy nie są aż tak silne

pusto we łbie to masz Pan, szanowny Panie

07.09.2018, 13:53

ale kto, ratownicy mają posadzić? czy to ta kobieta jest winna akurat tego, że w tym miejscu upadła? bo z tego co czytam to ratownicy uszkodzili drzewo

07.09.2018, 13:33

Gdyby nie fakt że to znane drzewo w Polsce pewnie nikt by się tym nie przejął. Bo jak wycinają tysiące drzew to nikogo to nie interesuje.

A w zadośćuczynienie niech posadzi 500 drzew i myślę że odpokutowała by z nawiązką.

06.09.2018, 21:56

Za wejście na szlak płaci się obecnie tyle, że w zupełności powinno to wystarczyć jako ewentualne ubezpieczenie.

06.09.2018, 21:26

I tyle w temacie.

06.09.2018, 21:24

Chodzić nie umie. I tak pusto we łbie, więc co tam mogło się uszkodzić. Chirurg po otwarciu takiego i zajrzeniu do środka zobaczy tylko nitkę przechodzącą przez środek. Gdy ją przetnie, to odpadną uszy.

06.09.2018, 20:47

po chuj ta glupia baba tam poszla

06.09.2018, 19:21

Czytałem o tym na innym portalu i taki sam baran jak ty się wykazał w momencie najmniej spodziewanym .Wszedłem tutaj tylko spawdzić czy nie ma innych bo znam już temat sosny a tu proszę. Jakże wielki musi być wasz ból tyłków. HahahhHH

hahhahaha

06.09.2018, 18:39

Człowieku o wezwaniu TOPR zdecydował GOPR - widocznie były ku temu przeslanki, nie było Cię tam na miejacu, nie widziałeś w jaki sposób doszło do tego zdarzenia, wiec oszczędź sobie takich mało przemyslanych komentarzy

06.09.2018, 18:29

Wy jesteście już chorzy z tą polityką

06.09.2018, 18:08

Są na przykład róże szczepione na pniu, sukulenty szczepione na innych, nie dało się tego przymocować by się zrosło? Może ktoś się zna i odpowie dlaczego nie...

06.09.2018, 17:33

Nigdy dotąd nie zamieszczałam komentarzy, ale informacja o uszkodzonej sośnie, symbolu Pienin aż mnie zmroziła... Niestety kolejny raz nieodpowiedzialność i nieprzygotowanie psedoturystow niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Gdyby nałożyć dotkliwe kary finansowe za brak przygotowania i za te wszystkie akcje ratunkowe turystek w stylu „szpilki na Giewoncie” mniej ludzi bez wyobraźni wybieralaloby się w góry.

06.09.2018, 17:02

Kiedy wprowadzone zostaną obowiązkowe ubezpieczenia turystów, np. jak na Słowacji? Oby jak najszybciej.

06.09.2018, 16:37

troll

06.09.2018, 16:19

To jest wątek dotyczący artykułu Pieniny. Najsłynniejsza polska sosna została zniszczona [ZDJĘCIA]

06.09.2018, 15:46

Tyle cennych rzeczy zniszczono przez ludzką głupotę, w tym przypadku trudno określić czyją, tej co ja ratowali czy też ratujących?