https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?

redakcja
Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?
Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni? Fot. Paweł Wiśniewski
Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy nastąpi pierwszy dzień jesieni 2019? Czy początek kalendarzowej i astronomicznej jesieni wypada w ten sam dzień? A może to dwie, zupełnie inne daty? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Pierwszy dzień jesieni 2019. Początek kalendarzowej jesieni 2019

Pomimo tego, że data rozpoczęcia jesieni jest stała, wielu ludzi co roku szuka w internecie informacji, kiedy nastąpi pierwszy dzień jesieni. Tak więc z całą pewnością oświadczamy, ze w tym roku kalendarzowa jesień rozpocznie się w poniedziałek - 23 września.

Kalendarzowa jesień potrwa, tak jak inne pory roku, 3 miesiące. Zakończy się wraz z rozpoczęciem zimy, czyli 21 grudnia.

Różnice między kalendarzową a astronomiczną jesienią

W porównaniu do kalendarzowej jesieni, astronomiczna rozpoczyna się wraz z równonocą jesienną. Oznacza to, że słońce przechodzi przez punkt Wagi, promienie słoneczne padają prostopadle na równik, będąc równocześnie stycznymi do powierzchni przy biegunach. Podczas równonocy dzień oraz noc mają mniej więcej tę samą długość - po 12 godzin.

W tym roku akurat daty rozpoczęcia kalendarzowej i astronomicznej jesieni są takie same.

Pierwszy dzień jesieni 2019. Jesień - charakterystyka

Powszechnie wiadomo, że podczas jesieni astronomicznej długość dnia robi się coraz krótsza. Przez większą liczbę godzin na zewnątrz panuje półmrok lub ciemność. Warto wspomnieć, że dla półkuli południowej wszystkie daty i zjawiska przesunięte są o pół roku.

Podczas gdy u nas panuje wrzesień, październik i listopad, na półkuli południowej jest marzec, kwiecień oraz maj.

Jesień 2019 - tradycje i obchody

Podczas trwania jesieni w wielu krajach, również w Polsce, obchodzone są różnego rodzaju święta o tradycje. Przed laty czczono pierwszy dzień jesieni ustawiając przed Świętowitem, czyli bogiem urodzaju i wojny, kielich z pitnym miodem, Jeśli po paru dniach nic z niego nie ubyło, oznaczało to, że w danym roku plony będą naprawdę obfite. Organizowano także huczne, wielki zabawy na polach, dziękując za zbiory i prosząc o dobre plony na przyszły rok.

Do dnia dzisiejszego świętowanie utrwaliło się w postaci dożynek i ludowych festynów.

W trakcie trwania kalendarzowej jesieni wypadają takie święta, jak np. Halloween i Zaduszki. Tradycyjnie robione są wykopki i grzybobranie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska