https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy weekend nowych obostrzeń. W kościołach o połowę mniej miejsc dla wiernych. Ale - w odróżnieniu od galerii - nie opustoszały

(MM)
8 listopada to pierwsza niedziela od momentu wprowadzenia nowych, większych ograniczeń związanych z walką z koronawirusem. Obowiązuje m.in. nowy, niższy limit osób, które mogą uczestniczyć w mszach św. i nabożeństwach. W kościele może teraz jednocześnie przebywać o połowę mniej wiernych niż było to jeszcze w zeszłym tygodniu. Teraz - od 7 do 29 listopada - może to być jedna osoba na 15 metrów kw., podczas gdy do 6 listopada obowiązywał limit: jedna osoba na 7 mkw.

FLESZ - 10 działań antykryzysowych dla firm. Propozycje rządu

Od soboty 7.11 obowiązują rozmaite nowe ograniczenia, wprowadzone rozporządzeniem opublikowanym wieczorem w piątek.

Pierwsze efekty można już było obserwować w kompletnie opustoszałych w sobotę galeriach handlowych, w których czynne mogą być tylko określone sklepy, jak spożywcze i drogerie, apteki, a także dostępne usługi - np. krawieckie, fryzjerskie.

W odróżnieniu od centrów handlowych, w których zjawiały się w sobotę pojedyncze osoby, krakowskie świątynie wcale nie opustoszały. Na niedzielnych mszach 8.11 nie brakuje w nich wiernych.

Poszczególne kościoły, parafie przeliczyły i podają - m.in. na swoich stronach internetowych - limit osób, jaki w danej świątyni teraz obowiązuje. Przykładowo w Bazylice Mariackiej mogą obecnie w jednym czasie przebywać na modlitwie 144 osoby, a w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny - 56 osób. Poza tym księża niezmiennie przypominają przychodzącym do kościoła o dezynfekcji, wymogu zachowywania odstępów między sobą, a także zakrywania w kościele ust i nosa, czyli o obowiązkowej maseczce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Konrad Gol

Nie trzeba liczyć, w nowym rozporządzeniu jest zakaz zbliżania sie na 1,5m i ksiądz nie ma wyjątku, tylko rodziny itp maja. a komunia w każdym kościele jest, na reke lub do ust nielegalnie, policja ma to gdzieś bo prawo jest tylko dla rządu.

K
Karol

Jestem ciekaw kto jet na tyle odważny aby policzyć ludzi w kościele i ukarać prowadzących te religijne imprezy. Nie powinno się liczyć powierzchni całego kościoła razem z zachrystią , ołtarzami, oraz miejscem wydzielonym dla celebrantów prowadzących modlitwy do swoich Bogów i świętych, tylko miejsce wyznaczone dla uczestników modlitewnych zgromadzeń. Duchowni , a jest ich przy kązdym kościele gromadka, kościelni, albo jakiś dyżurny parafianin, powinien liczyć wchodzace do świątyni owieczki, a potem wywieszać na zewnątrz tabliczkę z informacją o braku wolnych miejsc, tak jak to się robi na parkingach samochodowych.

Osobiście uważam,że powinno być tak, jak w cywilizowanej Eropie, gdzie nabożeństwa w świątyniach mogą się odbywać , ale bez udziału członków wspólnot religijnych. Koronowirus wykończy przede wszystkim tych, co to są na łasce ZUS-u, głosujących na PiS i tych mocno związanych z KK. Młodzi, urodzeni w III RP pokazują na ulicach jakim mają stosunek do Kościoła.

Coś mi się zdaje, że przyjdą bardzo ciężkie czasy dla PiS oraz Kościoła Katolickiego w Polsce. Amen.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska