Cztery lata po podpisaniu umowy na dostarczenie "Pilicy", pierwszy zestaw nowoczesnego uzbrojenia trafił do polskiej armii. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Pit-Radwar, PCO oraz tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Firmy produkują poszczególne elementy systemu, a całość jest montowana w Tarnowie.
- Jestem dumny, że dzięki zaangażowaniu i sumiennej pracy zdolnych inżynierów z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie udało się dostarczyć interoperacyjny system obrony przeciwlotniczej - podkreśla Henryk Łabędź, prezes tarnowskich Zakładów Mechanicznych.
Sprzęt skrojony na potrzeby polskich żołnierzy
Do jednostki stacjonującej w Sochaczewie trafił system składający się z sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiskami dowodzenia i stacjami radiolokacyjnej. W zestawie znajdują się także dwe ciężarówki transportowe oraz tyle samo pojazdów amunicyjnych.
W skład każdej jednostki ogniowej systemu "Pilica" wchodzą dwa automaty kalibru 23 mm oraz dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM/PIORUN. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym.
- Ze względu na rosnące użycie systemów bezzałogowych, również do prowadzenia działań poniżej progu wojny, coraz więcej formacji zwraca się ku zestawom artyleryjskim. PSR-A Pilica to idealna odpowiedź na te zagrożenia -sprzężone armaty kalibru 23 mm oraz nowoczesne pociski GROM/PIORUN, w połączeniu z nowoczesną optoelektroniką i nowym systemem C2 tworzą niezwykle skuteczny zestaw klasy VSHORAD - zaznacza Henryk Łabędź.
System przeciwlotniczy "Pilica" może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów a nawet rakiet manewrujących.
- Oddajemy w ręce żołnierzy sprzęt skrojony pod ich potrzeby, w pełni odpowiadający stawianym wymaganiom - mówił podczas przekazania uzbrojenia Andrzej Kensbok, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Pozostałe
W Tarnowie tworzą też elementy do systemu Patriot
Polska armia w przeciągu najbliższych lat ma otrzymać jeszcze pięć zestawów "Pilicy". Cały kontrakt na dostarczenie do systemu do armii opiewa na kwotę 750 mln zł z czego ponad 400 mln trafi do tarnowskich Zakładów Mechanicznych.
Nie tak dawno firma zbrojeniowa z Tarnowa podpisała również umowę z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon Missiles & Defense na dostawę części do systemu rakietowego Patriot. Ma on być podstawą polskiego systemu obrony powietrznej "Wisła".