Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy zestaw obrony przeciwlotniczej "Pilica" trafił do polskiej armii. Uzbrojenie powstało w tarnowskich Zakładach Mechanicznych

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Pierwszy zestaw "Pilicy" trafił do 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej
Pierwszy zestaw "Pilicy" trafił do 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej Aneta Zając/ZMT
Do 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej (3 WBR OP) z Sochaczewa trafił pierwszy zestaw systemu obrony przeciwlotniczej "Pilica", który produkowany jest w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Spóła z Małopolski zyska na kontrakcie z MON ponad 400 mln zł.

Cztery lata po podpisaniu umowy na dostarczenie "Pilicy", pierwszy zestaw nowoczesnego uzbrojenia trafił do polskiej armii. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Pit-Radwar, PCO oraz tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Firmy produkują poszczególne elementy systemu, a całość jest montowana w Tarnowie.

- Jestem dumny, że dzięki zaangażowaniu i sumiennej pracy zdolnych inżynierów z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie udało się dostarczyć interoperacyjny system obrony przeciwlotniczej - podkreśla Henryk Łabędź, prezes tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

Sprzęt skrojony na potrzeby polskich żołnierzy

Do jednostki stacjonującej w Sochaczewie trafił system składający się z sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiskami dowodzenia i stacjami radiolokacyjnej. W zestawie znajdują się także dwe ciężarówki transportowe oraz tyle samo pojazdów amunicyjnych.

W skład każdej jednostki ogniowej systemu "Pilica" wchodzą dwa automaty kalibru 23 mm oraz dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM/PIORUN. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym.

- Ze względu na rosnące użycie systemów bezzałogowych, również do prowadzenia działań poniżej progu wojny, coraz więcej formacji zwraca się ku zestawom artyleryjskim. PSR-A Pilica to idealna odpowiedź na te zagrożenia -sprzężone armaty kalibru 23 mm oraz nowoczesne pociski GROM/PIORUN, w połączeniu z nowoczesną optoelektroniką i nowym systemem C2 tworzą niezwykle skuteczny zestaw klasy VSHORAD - zaznacza Henryk Łabędź.

System przeciwlotniczy "Pilica" może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów a nawet rakiet manewrujących.

- Oddajemy w ręce żołnierzy sprzęt skrojony pod ich potrzeby, w pełni odpowiadający stawianym wymaganiom - mówił podczas przekazania uzbrojenia Andrzej Kensbok, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W Tarnowie tworzą też elementy do systemu Patriot

Polska armia w przeciągu najbliższych lat ma otrzymać jeszcze pięć zestawów "Pilicy". Cały kontrakt na dostarczenie do systemu do armii opiewa na kwotę 750 mln zł z czego ponad 400 mln trafi do tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

Nie tak dawno firma zbrojeniowa z Tarnowa podpisała również umowę z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon Missiles & Defense na dostawę części do systemu rakietowego Patriot. Ma on być podstawą polskiego systemu obrony powietrznej "Wisła".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska