W tarnowskiej komendzie służy ich w sumie dziewięć. Najliczniejszą grupę (bo aż 7) stanowią psy patrolowo- tropiące.
- Mamy też psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków. Wszystkie one wraz z przewodnikami, przeszły 5,5 miesięczne, specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach - jedynym ośrodku w Polsce kształcącym policyjne czworonogi - mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Jeden z nich Szagi, z asp. sztab. Bogusławem Jamrozem skorzystał ostatnio z zaproszenia szefa tarnowskich policjantów mł. insp. Mariusza Dymury i pojawił się w gabinecie przy ul. Traugutta.
Dlaczego właśnie Szagi? To 5-letni owczarek niemiecki i jeden z lepszych policyjnych nosów w Tarnowie. Od 3 lat wspólnie z przewodnikiem tworzą wyjątkowo zgrany team. Bogusław Jamróz posiada 22-letnie doświadczenie w pracy z psami służbowymi, które połączone z predyspozycjami do służby w policji Szagiego sprawiają, że na ten duet zawsze można liczyć. Ich umiejętności z powodzeniem wykorzystuje nie tylko tarnowska policja ale i sąsiadujące jednostki.
Jak wygląda dzień pracy przewodników psów służbowych i ich podopiecznych?
Pierwsza godzina przeznaczona jest na zabiegi pielęgnacyjne i zabawę, potem odprawa i służba w mieście. Patrolowanie, udział w interwencjach, zasadzkach, działaniach blokadowych, a także zabezpieczenia imprez masowych takich jak mecze piłkarskie. Psy służbowe ponadto wykorzystywane są razie nagłych zdarzeń, jak chociażby zaginięcie osoby, tropienie uciekinierów, groźnych przestępców, poszukiwanie ludzkich zwłok – bez względu na porę dnia i nocy - natychmiastowy wyjazd w teren. Co dwa tygodnie Szagi z pozostałymi psami tarnowskiej policji bierze udział razem z przewodnikami w dniu szkoleniowym, podczas którego obie strony szlifują swoje umiejętności.
Czy każdy pies nadaje się do pracy w policji?
- Zdecydowanie nie. Te które trafiają w nasze szeregi powinno cechować dobre zdrowie, stabilność, pewność siebie i odwaga, wyjątkowa odporność na stres, chęć współpracy i bezwarunkowe posłuszeństwo przewodnikowi. Na dalszym etapie pies musi bez trudu pokonywać przeszkody, kontynuować pościg mimo mocno niesprzyjających warunków, bronić swojego partnera oraz posiadać umiejętności ataku - wyjaśnia Sebastian Gleń.
Preferowane w policji rasy psów
- owczarek niemiecki, owczarek belgijski, labrador, golden retriever, teriery (foksterier i terier rosyjski), rottweiler oraz nowofundland - wodołaz (psy ratownicze).
Jak długo pies może służyć w policji?
Wszystko zależy od jego zdrowia i kondycji, ale uśredniając - 9 lat, z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Potem przychodzi czas na zasłużoną emeryturę, którą czworonożni policjanci z reguły spokojnie dożywają w domu swoich przewodników.
FLESZ: Mundurowi mają dość. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?
KONIECZNIE SPRAWDŹ: