MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piesza Pielgrzymka Krakowska. Poznajcie ks. Adama Kurdasa z Wspólnoty II Śródmiejskiej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Piesza Pielgrzymka Krakowska wyruszy spod Wawelu na Jasną Górę już 6 sierpnia. Przed oblicze Jasnogórskiej Pani zawędrują tysiące pielgrzymów, zjednoczonych w ramach 8 Wspólnot. Rozmawiamy z ks. Adamem Kurdasem. W tym roku po raz pierwszy objął opieką Wspólnotę II Śródmiejską, choć na pielgrzymki chodzi dłużej niż sprawuje posługę kapłańską.

Jak długo już ksiądz pełni posługę kapłańską i jak to się stało, że stał się ksiądz Przewodnikiem Wspólnoty II Śródmiejskiej?
Jestem kapłanem od 15 lat. O wiele dłużej związany jestem z ruchem pielgrzymkowym. W pierw w Pielgrzymce Góralskiej, potem Krakowskiej, przez ostatnie lata prowadziłem Wadowicką pielgrzymkę na Jasną Górę. W tamtym roku z Wadowic przeszedłem do parafii Mariackiej i zostałem zamianowany przewodnikiem Wspólnoty II Śródmiejskiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Wspólnota II Śródmiejska składa się z 10 grup. Powiedzmy może coś o nich.
Mamy grupę Braterską, Franciszkańską, Misjonarską, Rodzinną, Misyjną, Jezuicką, Akademicką, Młodzieżową, Pijarów i Salezjańską. Wspólnota II nie jest wspólnotą stricte przypisaną do parafii, bo jak się idzie we Wspólnotach poza krakowskich to zazwyczaj są to grupy organizowane przy parafiach, a tutaj dzwonią do mnie ludzie z Polski i z zagranicy w tym z Włoch czy Niemiec i pytają czy się mogą zapisać. Mówię im wtedy, że jak najbardziej tylko proszę sobie wybrać grupę.

Jaki pomysł ma ksiądz na prowadzenie II Wspólnoty?
To nie jest dobre pytanie. W przypadku pielgrzymek to nie jest tak, że jest jakiś pomysł. Jest ustalona pewna harmonia działań. Pielgrzym idzie przeżyć rekolekcje w drodze i w tym czasie trzeba się nim zaopiekować – żeby miał gdzie spać, jeść ale przede wszystkim pod względem duchowym czy czysto ludzkim - przyjacielskim czyli razem idąc i znosząc trudy pielgrzymki.

To nie jest pierwsza Pielgrzymka Krakowska, w której weźmie ksiądz udział.
Nie jest to dla mnie nowy temat. Na pielgrzymki chodzę długo dłużej niż jestem księdzem. Chodziłem już na pielgrzymki krakowskie – z dwoma różnymi wspólnotami i z trzema różnymi grupami. Pierwszy raz szedłem z V Wspólnotą, prowadziłem grupę Niepołomicką, gdzie byłem na parafii. Bardzo sympatyczne grono. Zresztą za każdym razem pielgrzymka to są ludzie, którzy wiedzą, po co idą i dlatego też zawsze to jest piękne doświadczenie duszpasterskie oraz element wspólnoto-twórczy.

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska