https://gazetakrakowska.pl
reklama

Piorun 2 powinien pojawić się w 2028 r.

Materiał informacyjny Forum PGZ
Piorun to nasz flagowy produkt, większość produkcji jest sprzedawana MON-owi, ale jest duża kolejka państw, które chcą nabyć Pioruna. Moce produkcyjne systematycznie rosną i to lawinowo. Pracujemy nad drugą wersją, pierwsze sztuki Pioruna 2 mogą się pojawić w 2028 r. - powiedziała w studiu „Strefy Obrony” Renata Gruszczyńska, prezes zarządu Mesko SA.

Rozmowa odbyła się podczas Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego organizowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Łukasz Prus pytał, czy łączenie firm państwowych i prywatnych to dziś przyszłość branży.

- To forum, w którym uczestniczyliśmy, pokazuje, że łączenie firm państwowych i prywatnych jest nie tylko niezbędne, ale i pożądane. Bo oczekiwanie na pewne towary się bardzo przedłuża. Cała branża stanęła w kolejce do tych samych produktów, do tych samych maszyn, a współpraca branży państwowej z sektorem prywatnym może nam otworzyć nowe łańcuchy dostaw - powiedziała prezes Gruszczyńska.

Prezes Mesko była pytana o nie tylko o rozbudowę łańcuchów dostaw, ale i włączania prywatnych firm do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Opowiedziała także o zapotrzebowaniu na amunicję, jaką produkują jej zakłady. - Amunicja 155 mm to produkt, jaki jest na ustach całej branży. Dokonaliśmy bardzo poważnych inwestycji, kupiliśmy nieruchomości, halę, gdzie będziemy rozwijać produkcję i będziemy zmierzać do zwiększenia mocy produkcji do poziomu 100 tys. sztuk (rocznie – red.) - zapowiedziała prezes. - My zresztą już produkujemy amunicję 155 mm. Pierwsze produkty już dostarczyliśmy odbiorcy.

Pytana o moce produkcyjne Pioruna, odparła, że ta broń stała się szeroko znana na świecie. Dzięki zasięgowi rakiety, jej parametrom i dzięki niskiej cenie.

- Większość naszych mocy jest sprzedawana MON-owi, ale jest duża kolejka państw, które chcą nabyć Pioruna. Moce produkcyjne systematycznie rosną. Mogę powiedzieć, że pierwsze sztuki Pioruna 2 mogą się pojawić w 2028 r.

Obejrzyj całą rozmowę:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska