Inwestycje na Górze Parkowej szansą na rozwój Krynicy
Polskie Koleje Liniowe inwestują na Górze Parkowej. Po niemal dwóch latach znowu można wyjechać kolejką na Górę Parkową. Zarówno dolna, jak i górna stacja oraz wagoniki przeszły gruntowny remont. Teraz w połączeniu z nowoczesnymi multimediami przenoszą w czasie do lat 30. XX wieku. Odrestaurowane zostały historyczne i oryginalne wagony kolei, a budynek stacji górnej został zmodernizowany, m.in. odbudowane zostały legendarne tarasy, odremontowane wnętrza w stylu art. deco, a sam budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Spółka nie mówi ostatniego słowa i szykuje kolejne atrakcje, których koszt budowy liczony jest w milionach. Przepustkę do realizacji części z nich dali radni, którzy podjęli decyzję o dzierżawie gminnych działek. Dyskusja była burzliwa, bo nie każdy chciał zgodzić się na 5 tys. wpływów rocznie z tytułu dzierżawy. Korzyści widzi jednak burmistrz.
- PKL wydzierżawi od nas teren na 30 lat, aby utworzyć tam polanę muzyki i świateł. W ten teren zainwestują prawie dwa miliony złotych. To promocja dla uzdrowiska, która wpłynie na ruch turystyczny i sprawi, że do Krynicy będą spływać kolejne pieniądze - mówi nam Piotr Ryba, burmistrz uzdrowiska.
Wieża, ogrody i centrum przenoszenia w czasie na Górze Parkowej
Zakres planowanych prac zakłada przy budynku stacji górnej kolei PKL na Górze Parkowej powstanie wieży widokowej wraz z punktem widokowym na wysokości 35 m, której koszt szacuje się na ok. 5 mln zł. Tylko ogrody światła i muzyki zostaną zrealizowane na działkach gminy Krynica, reszta inwestycji powstanie na prywatnych gruntach PKL.
Prace zakładają dostosowanie terenu dla rodzin z dziećmi, a także uatrakcyjnienie części polany, na której znalazłby się ogród z kwiatowymi rzeźbami przedstawiającymi znane postaci uzdrowiska oraz Krynicy-Zdroju. Jak informuje przedstawiciele spółki rozbudowane ma być także centrum rekreacji wokół rajskich ślizgawek. Ma tam powstać fontanna, karuzela oraz tor samochodów retro.
- Myślę, że taką wisienką na torcie w przyszłości będzie multimedialne centrum, w którym będziemy kontynuować naszą podróż w czasie - mówi dla Krynica.tv Joanna Chmielowska z PKL.
Do tego posłuży budynku B2, który przejdzie gruntowną modernizację. Mają tam być prezentowane archiwalne zdjęcia i filmy nawiązujące do historii Krynicy-Zdrój i Góry Parkowej oraz ciekawych, historycznych wydarzeń na świecie. Koszt inwestycji to ok. 12 milionów złotych.
PKL jest aktualnie na etapie przygotowania koncepcji oraz projektu architektonicznego i konsultowania możliwości zagospodarowania obszaru i przed uzyskaniem niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Termin prac inwestycyjnych przewidywany jest na lata 2023-2025.
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
