Wodociągi Miasta Krakowa zobowiązały się do opracowania projektu zagospodarowania terenu obejmującego:
- odtworzenie roślinności wysokiej i niskiej, tak aby ograniczyć występowanie gatunków inwazyjnych,
- udrożnienie istniejącego kanału przepływowego pomiędzy starorzeczem a korytem rzeki Wisły,
- przeprowadzenie zarybień,
- montaż stanowiska obserwacyjnego i budek lęgowych dla ptaków.
Projekt w listopadzie, harmonogram w grudniu
Gotowy projekt ma zostać przedstawiony do akceptacji Wodom Polskim do 30 listopada br., po wcześniejszym skonsultowaniu przez Wodociągi Miasta Krakowa przyjętych rozwiązań ze stroną społeczną.
"Po pozytywnej weryfikacji przedstawionych rozwiązań, dwustronna grupa robocza na spotkaniu w grudniu ustali harmonogram wykonania poszczególnych prac" - czytamy w opublikowanym komunikacie w tej sprawie.
Apel o komisję społeczną
Dodajmy, że w mijającym tygodniu temat dewastacji starorzecza Wisły w Podgórkach Tynieckich - pojawił się na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa. Problem przedstawił jeden ze zgłaszających interwencję wędkarzy, pokazał radnym zdjęcia i ustalenia z przeprowadzonej wizji lokalnej. Opisał zdarzenie i fakt uszkodzenia całej linii brzegowej przez koparkę w czasie wybierania osadów ze zbiornika, a także wyciągnięcia drzew, które od wielu lat leżały w wodzie i stanowiły siedliska dla gatunków chronionych ryb, ptaków, gadów i płazów.
Relacjonujący dewastację zwrócił również uwagę, że starorzecze Wisły w Podgórkach Tynieckich jest ważnym zbiornikiem, a co roku dochodzi tam do śniecia ryb. Zrzucane tam są również ścieki z dużą ilością biogenów i substancji odżywczych. Wystosował również apel, aby powstała komisja społeczna, by zapobiegać w przyszłości takim działaniom.
Do sytuacji na starorzeczu w Podgórkach Tynieckich odniósł się Paweł Senderek, wiceprezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa. Wyjaśnił, że doszło do nadużycia i źle wykonanego zlecenia, za co wykonawca poniesie konsekwencje, a teren w uzgodnieniu z Wodami Polskimi zostanie uporządkowany.
Prezes Senderek podkreślił, że przedsiębiorstwo Wodociągi Miasta Krakowa jest otwarte na współpracę ze stroną społeczną w celu przywrócenia tego obszaru do stanu pierwotnego. Przekazał też, że wszelkiego typu sytuacje nadzwyczajne związane z funkcjonowaniem przelewu burzowego wodociągów należy zgłaszać na numer alarmowy 994 - wtedy jest szansa na szybszą reakcję i rozwiązanie problemu. Infolinia jest dostępna cały rok, przez 24 godziny na dobę.
Polacy coraz biedniejsi
