Obchody 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarz pod Tarnowem
Mural ma wymiary 4,5 na 9 metrów i wypełnił ścianę szkoły od strony parkingu i kościoła. Wykonał go Ryszard Paprocki, który ma na swoim koncie również inne murale w regionie, m.in. Witolda Pileckiego na szkole w Tarnowcu czy Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach.
Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi w sobotę – 18 września i połączone będzie z obchodami 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarzówny.
- Udział w wydarzeniu potwierdziły delegacje wszystkich szkół, które – tak, jak my - noszą imię Heleny Marusarzówny, między innymi z Zębu i Szczyrku. Będą obecni także członkowie rodziny naszej patronki – wylicza Regina Kiwior, dyrektor SP w Pogórskiej Woli.
Pomnik rozstrzelanych w Pogórskiej Woli w nowej odsłonie
Uroczystość rozpocznie o godz. 15 msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w czasie II wojny światowej. Po niej złożone zostaną kwiaty przy odnowionym pomniku rozstrzelanych w Pogórskiej Woli. Granitowy monument przedstawia klęczącego mężczyznę, który podtrzymuje zwisającą mu przez ramię postać kobiety. W czasie wojny Niemcy zamordowali tu co najmniej 150 osób, w tym Marusarzównę. Jej szczątki, zostały w latach 50-tych ekshumowane i złożone na cmentarzu zasłużonych w Zakopanem.
- Starania o odnowienie monumentu trwały od kilku lat. Szczęśliwie ich finał zbiegł się w czasie z obchodami 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarzówny – mówi Marcin Kiwior, wójt Skrzyszowa.
Wykupiona została m.in. działka przylegająca do pomnika. Teren został wyrównany i wykarczowany. Monument został odrestaurowany, a wokół niego ułożone zostały chodniki – dzięki czemu miejsce kaźni jest teraz doskonale widoczne z DK 94.
Zaproszenie do udziału w uroczystościach odebrał osobiście wiosną, goszczący w szkole w Pogórskiej Woli premier Mateusz Morawiecki.
Helena Marusarzówna przed wojną była najlepszą polską narciarką. Wróżono jej wielką karierę, którą przerwała okupacja. Po niemieckiej napaści Helena Marusarzówna przystąpiła do konspiracji. Była kurierką ZWZ-Armii Krajowej. Gestapo zatrzymało ją w marcu 1940 roku. Niemcy osadzili ją w więzieniu Muszynie, potem w Nowym Sączu, a następnie w Tarnowie. Była brutalnie torturowana, ale nikogo nie zdradziła. Została rozstrzelana w Pogórskiej Woli 12 września 1941 roku. Miała wtedy zaledwie 23 lata.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała małe budowy
