Podegrodzie: Zamiast szkoły centrum kultury?

Jerzy Cebula
Jerzy Cebula
Udostępnij:
W czerwcu zakończy się ponad stuletnia historia Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu. Radni powiatowi zdecydowali o wygaszeniu placówki. Starostwo ma pomysł na zagospodarowanie budynku. Chce tam przenieść Powiatowe Centrum Kultury, które obecnie mieści się w Starym Sączu. Tym zamiarom kategorycznie sprzeciwia się burmistrz Jacek Lelek. Inne plany co do obiektu ma także wójt Podegrodzia.

- Powiatowe Centrum Kultury w Podegrodziu to jeden z naszych celów i sposób na zagospodarowanie budynku po zlikwidowanych szkołach - podkreśla Marek Pławiak, starosta nowosądecki. W nowej siedzibie znalazłoby się studio nagrań, fonoteka, sala gastronomiczna dla kół gospodyń wiejskich, a także miejsce spotkań seniorów.
Lepsze warunki
Starosta dodaje, że przeniesienie PCK do Podegrodzia nie spowoduje likwidacji zajęć w Starym Sączu.
- Byłem w obiektach starosądeckiego Centrum i powiem szczerze, że standardy lokalowe nie są zbyt wysokie - podkreśla Pławiak. W Podegrodziu z powodu braku naboru do szkoły, placówka, jako obiekt oświatowy zniknie, a budynek i zaplecze trzeba mądrze zagospodarować. Przypominam, że to powiat jest właścicielem całości - dodaje.
Bożena Młynarek, dyrektorka ZSZ w Podegrodziu podkreśla, że budynek w ciągu ostatnich kilku lat został wyremontowany.
- Wymieniono okna, powstały nowe pracownie, tak naprawdę od razu można się wprowadzić i działać - mówi Młynarek. Teraz czekam na to, co się stanie. Zależy jej na tym, by budynek nie stał pusty.
Tego też chcą władze powiatu. Podkreślają, że w pomieszczeniach po szkole można otworzyć centrum ginących zawodów i wykorzystać warsztaty po Zespole Szkół Zawodowych oraz lachowskie centrum spędzania wolnego czasu. To drugie wiązałoby się z budową m.in. amfiteatru, placu zabaw czy siłowni pod chmurką.
Ostatecznie o tym, w jaki sposób zagospodarowany zostanie budynek w Podegrodziu, zdecyduje Rada Powiatu Nowosądeckiego.
Nie wszystkim się podoba
Zamiary sądeckiego starostwa ostro krytykują władze Starego Sącza.
- Dla mnie to jest nie do przyjęcia - mówi burmistrz grodu św. Kingi Jacek Lelek. Nie wyobraża sobie, aby młodzież ze Starego Sącza, Barcic, Rytra, a nawet Piwnicznej-Zdroju jeździła na zajęcia do Podegrodzia. Burmistrz zaznacza, że będzie to trudne, choćby ze względu na komunikację. Brakuje dobrego połączenia autobusowego Starego Sącza z Podegrodziem.
- Powiatowe Centrum Kultury w Starym Sączu ma już długą tradycję i na pewno będziemy walczyć o swoje. Nic o nas bez nas - zarzeka się Lelek. Także w gminie Podegrodzie nie kryją zaskoczenia pomysłem starostwa.
- Budynek stoi w centrum wsi, a powstał w 1893 r. z pieniędzy mieszkańców, którzy również wykupili ziemię pod ten obiekt - przypomina Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie. Chce odzyskać budynek i tereny należące do szkoły, bo ma swoje plany związane z obiektem.
- Nie mamy żadnych lokali gminnych, a chcielibyśmy stworzyć dzienny dom pobytu osób starszych- opowiada. Dodaje, że gmina ma już na ten cel obiecane pieniądze od marszałka województwa. Gdy wykorzysta się budynek szkoły, znikną koszty adaptacji pracowni informatycznej oraz kuchni. Natomiast resztę pomieszczeń gmina mogłaby wykorzystać na potrzeby zakładu komunalnego.
Droga sądowa?
Wójt Podegrodzia wie, że odzyskanie obiektu nie będzie łatwe. Liczy jednak na dobrą wolę władz powiatu.
- Jeżeli tak się nie stanie, pozostanie droga sądowa. Towarzystwo Św. Kingi jest prawnym spadkobiercą budynku i tego terenu - zapowiada Gromala. Jeżeli będzie taka potrzeba, sami mieszkańcy są gotowi podjąć działania, aby ten budynek wrócił do gminy.
Edward Wójcik z Towarzystwa Św. Kingi nie wyklucza, że w ostateczności skieruje skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.
- To było i jest nasze od zawsze. Mamy na to wszelkie dokumenty - przekonuje Wójcik. - Wiele razy zwracaliśmy się o oddanie naszego majątku, ale nieustannie były krętactwa. Powiem głośno, będziemy walczyć do upadłego o nasze dobro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zoriętow
gmina pozbędzie się budynku jak placu po starej szkole nie przeszkadzać staroście nie ma podstaw na przejęcie przez towarzystwo finanse na budowe byly tagże państwowe
o
old44
Do "beobachter". Panie odpuść mu bo w zacietrzewieniu nie wie co mówi.Przecież Odrodzenie Polski przed 100 laty polegało właśnie na postępie, a nie stagnacji i ciasnych,skamieniałych poglądach. A ten postęp i szansa dla Podegrodzia to właśnie decyzja starosty, a tym Guślarzem podrzucającym kołtuna swojej własnej wsi jest właśnie pan Wójcik.Straszy obecnie Strassbourgiem, a jeszcze niedawno Moskwą straszył.
B
Beobachter
Do "old44", gdyby wszyscy Polacy przed 100-laty tak myśleli jak ty, to POLSKA na pewno by się nie ODRODZIŁA.!!! Kto i w jakim celu przed laty wzniósł ten BUDYNEK!!!???? Ty człeczyno jesteś właśnie takim podegrodzkim "KOŁTUNEM"!!!. Taki "kołtun", kiedyś GUŚLARZE podrzucali jeden drugiemu, by spowodować "NIESZCZĘŚCIE"!!!
o
obserwator
Krzywdę mieszkańca Podegrodzia to zrobiła dyrektorka szkoły razem z radnymi powiatowym i niektórymi pracownikami powiatu doprowadzając do upadku tak szacownej placówki. A teraz nie może doczekać się jak obejmie nową posadę i zniszczy kolejne dzieło? Jeśli chodzi o Pana Wójcika to wielki szacunek dla jego starań, był jednym z nielicznych którzy doprowadzili do odzyskania majątku po byłej szkole gospodyń wiejskich. Nowe władze starostwa wzięły jak swoje i rozporządzania. A podegrodzaki niech się dalej kłócą i wybierają takich przedstawicieli żeby ich reprezentowali to będą niedługo oglądali oświatę i kulturę w telewizji TTV
o
old44
Pan Edward Wójcik to typowy przedstawiciel podegrodzkiego kołtuństwa. Zrozum człowieku, że decyzja starosty o utworzeniu Powiatowego Centrum Kultury to niebywały awans i zaszczyt dla Podegrodzia, który rozsławi wieś w całym regionie i przyniesie również pożytek mieszkańcom.Enigmatyczny pomysł wójciny o jakimś "dziennym domu pobytu dla osób starszych" to jakaś fata morgana, ani to mądre, ani pożyteczne.Do propozycji starosty ma się jak pięść do nosa. Opamiętajcie się bo wyrządzicie krzywdę mieszkańcom Podegrodzia.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie