Nowy gmach ANS
Wielkie otwarcie
Nowe skrzydło gmachu ANS zostało oddane do użytku w poniedziałek 24 lutego 2025 roku. W wydarzenie wzięli udział między innymi: JM dr. hab. inż. Józefa Ciuły, prof. ANS – Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr. hab. inż. Grzegorza Przydatka, prof. ANS - Prorektora des. Nauki i Rozwoju, dr Haliny Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, a także kanclerza mgr. inż. Rafała Góry, który nadzorował przebieg inwestycji, kwestor mgr Haliny Marcisz oraz m.in. dr Beaty Lisowskiej – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki. Gościem honorowym otwarcia była prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Jest to inwestycja, która będzie służyła studentom całego regionu. To, że jesteśmy dziś w tak licznym gronie świadczy o tym, że uczelnia ma swoją renomę na lokalnym rynku. Kształtuje region i miasto - mówiła.
Architektura obiektu
Nowa część budynku Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki ANS składa się z dwóch segmentów, które tworzą spójną, nowoczesną bryłę. Część północno-zachodnia, o prostopadłościennym kształcie, została uniesiona na żelbetowych podporach, nadając konstrukcji lekkości i nowoczesnego charakteru.
Dwie elewacje wykonano w pełni ze szkła, co zapewnia przestronność i dostęp do naturalnego światła. Drugi segment, znajdujący się w miejscu wyburzonej części starego budynku, zachowuje tradycyjną murowaną konstrukcję. Obie części budynku łączy przewiązka na poziomie drugiego piętra, pełniąca kluczową funkcję komunikacyjną.
Jest to szklana konstrukcja, która nie tylko spaja architektonicznie nową i istniejącą część kompleksu, ale także pozwala na swobodny przepływ użytkowników pomiędzy salami wykładowymi, biblioteką i przestrzeniami wspólnymi. Dzięki temu budynek jest bardziej funkcjonalny, a jego użytkownicy mogą korzystać z zasobów naukowych i dydaktycznych w jeszcze bardziej komfortowych warunkach.
Nowe możliwości dla studentów
W nowej, liczącej około 1 825 m2, części znajduje się 50 pomieszczeń: przestronne sale wykładowe, pracownia muzyczna, pracownie malarskie i rzeźby, czytelnia, nowoczesna biblioteka z strefą relaksu i cichej nauki oraz wielofunkcyjna sala konferencyjna czy dziekanat. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: wyposażony w windę, toalety przystosowane dla osób z ograniczoną mobilnością. Do dyspozycji kadry i studentów jest także nowy parking.
Ważnym aspektem inwestycji są nowoczesne rozwiązania ekologiczne, które wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju. Zastosowano system odzysku ciepła w wentylacji, panele fotowoltaiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii. To nie tylko poprawia efektywność energetyczną budynku, ale także minimalizuje jego wpływ na środowisko.
Nowoczesna infrastruktura pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń akademickich, warsztatów oraz konferencji, czyniąc Wydział Nauk Społecznych i Sztuki jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w regionie.
Przypomnijmy rozbudowę Wydziału przeprowadziła firma Solcan z Rzeszowa, a wartość umowy opiewała na 20 442 600 zł brutto.
