Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podegrodzka kukiełka i fasolka z orzełkiem na liście ministra

Jerzy Wideł
Kukiełka podegrodzka od lat jest ważnym rekwizytem podczas występów zespołu regionalnego Podegrodzie
Kukiełka podegrodzka od lat jest ważnym rekwizytem podczas występów zespołu regionalnego Podegrodzie Jerzy Wideł
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisało kukiełkę podegrodzką na listę produktów tradycyjnych. Na tej samej liście znalazła się także polska fasola z orzełkiem.

O przyznanie certyfikatu kukiełce wystąpił Krzysztof Bodziony, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. O certyfikat dla fasoli starały się - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Podegrodzkiej i Fundacja Sądecka.

- Nasz wniosek został najpierw pozytywnie oceniony przez Radę ds. Produktów Tradycyjnych przy Urzędzie Marszałkowskim - podkreśla dyrektor Krzysztof Bodziony. Wspomniana rada i urzędnicy ministerialni za dodatkowy powód do przyznania certyfikatu uznali... Zespół Regionalny Pieśni i Tańca Podegrodzie. Od kilkudziesięciu lat ma on w swoim repertuarze również inscenizacje dawnych obrzędów ludowych. Wśród nich są "wiązowiny". Na czym ten obrząd polega wyjaśnia Krzysztof Bodziony.

- Chrzestne matki w drugą niedzielę po chrzcinach przynoszą chrześniakowi (czyli musi to być noworodek płci męskiej) kukiełkę - opowiada. - Robią to na początku każdego nowego roku, póki chłopczyk nie ukończy 10 lat życia. Mistrzami wypieku kukiełki podegrodzkiej w obecnych czasach są Maria Migacz i Franciszek Pasiut, kierownik zespołu Podegrodzie. - Kukiełki absolutnie nie można nazwać chałką - zastrzega się mistrz Pasiut. - To podłużna, pięknie ukształtowana, wysoka plecionka z drożdżowego ciasta ozdobiona z wierzchu plecionymi warkoczami układanymi w warstwy i wzorami z ciasta. Miękisz ma kolor od kremowego do żółtego, w zależności od użytych do wypieku dodatków, takich na przykład jak szafran. Jest słodka w smaku.

Krzysztof Bodziony dodaje, że przepis na oryginalną bułkę oraz sposób jej wykonania i ozdobienia przekazywany był przez pokolenia z matki na córkę. W wielu podegrodzkich rodzinach do dziś jest wykorzystywany. Obecnie kukiełki podegrodzkie piecze się na różnego typu przeglądy i pokazy regionalne oraz konkursy tradycyjnego pieczywa. Wraz z kukiełką i polską fasolą z orzełkiem jest zarejestrowanych już 40 produktów tradycyjnych w Małopolsce. Należą do nich m.in. kiełbasa lisiecka, sól z Wieliczki, suska sechlońska, chleb z Męciny (trwają starania o nazwanie go produktem regionalnym), sok Maurera z Łącka.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska