Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Chcą wprowadzić nakaz jazdy na oponach zimowych w powiatach górskich. Czy tym razem się to uda?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zimą na Podhalu drogi są często zaśnieżone. Poruszanie się po takich szosach wymaga opon zimowych. Bez takiego ogumienia jazda robi się niebezpieczna. Niestety, nadal wielu turystów przyjeżdża w góry na letnich oponach
Zimą na Podhalu drogi są często zaśnieżone. Poruszanie się po takich szosach wymaga opon zimowych. Bez takiego ogumienia jazda robi się niebezpieczna. Niestety, nadal wielu turystów przyjeżdża w góry na letnich oponach Archiwum Polskapress
Samorządy górskie chcą zakazu jazdy na letnich oponach w zimie. To efekt powtarzających się każdej zimy problemów na górskich drogach spowodowanych przez kierowców z centralnej Polski, którzy przyjeżdżają na wypoczynek na letnim ogumieniu. Do pomysłu przychylają się parlamentarzyści z gór i policja.

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych. Służby jedynie zalecają wymianę ogumienia.

- Na niektórych drogach górskich jest natomiast obowiązek jazdy na łańcuchach w przypadku, gdy droga pokryta jest śniegiem. Dotyczy to jednak głównie cięższych samochodów. Informacja o tym jest na znakach drogowych na tych drogach - mówi asp. sztab. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

To zazwyczaj odcinki strome, biegnące przez las albo przez otwarty teren, gdzie wiatr łatwo nawiewa śnieg. Kierowcy osobówek mogą jednak tam wjeżdżać - całkowicie zgodnie z prawem - nawet na oponach letnich.

I niestety takie sytuacje zdarzają się na Podhalu każdej zimy - w okresach atrakcyjnych turystycznie, gdy pod Tatry przyjeżdżają turyści z centralnej Polski. Jak zaznacza policja, takie zachowanie każdej zimy skutkuje większą liczbą wypadków, kolizji, a także blokowaniem dróg. Szczególnie dobrze to widać np. w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie podjazd do górnej części tej miejscowości sprawia kierowcom ogromny problem. Gdy jeden samochód zatrzyma się na podjeździe i nie jest w stanie ruszyć z miejsca, przytrzymuje inne pojazdy za nim. I paraliż Bukowiny gotowy.

- Zdarzają się przypadki, że turysta z centralnej Polski, nieprzyzwyczajony do śniegu, bez zimowych opon wyjeżdża spod domu gospodarza na drogę i zsuwa się z zablokowanymi kołami powodując zagrożenie dla siebie i innych – mówi policjant.

I dodaje, że są jednak i tacy turyści, którzy są bardzo dobrze przygotowani do wyjazdu w góry – oprócz opon zimowych na kołach, w bagażniku mają także łańcuchy.

Niestety, nie pomagają tutaj ani apele policji, ani samorządowców, ani samych właścicieli pensjonatów. Dlatego Stowarzyszenie Gmin Górskich – zawiązane przez samorządy z Podhala, Spisza, Pienin czy Beskidów chce zmian w prawie.

- Tak, by jazda na oponach zimowych była obowiązkowa. Przynajmniej na terenie powiatów górskich – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Górskich. - Takie rozwiązania są stosowane w innych krajach europejskich. Moim zdaniem tak powinno być i u nas, zwłaszcza w rejonach górskich. To jest kwestia bezpieczeństwa.

W Austrii jazda na oponach zimowych jest od 1 listopada do 15 kwietnia. Dla osobówek Austriacy wymagają zimowego ogumienia w sytuacji, gdy mamy ośnieżoną drogę, roztopiony śnieg lub lód. Na Podhalu w praktyce oznacza to jazdę przez 3-4 miesiące. Podobne rozwiązanie wprowadziła Słowacja – tyle, że tam obowiązek jest od 15 listopada do 15 marca.

Temat opon zimowych w Polsce wracał w przeszłości wielokrotnie. Jednak pojawiają się głosy, że to uderzy w kierowców z centralnej Polski, którzy trudnych warunków na co dzień nie mają.

- Zgadza się. Tylko my tutaj odczuwamy to w sytuacji, gdy taki turysta z centralnej Polski przyjeżdża do nas w zimie. Na terenie naszej gminy widać to np. na Salamandrze, stromej drodze, która wiedzie na Gubałówkę. Tam są duże problemy i wynikają one głównie z tego, że kierowcy jadą tam na letnich oponach. Oczywiście do tego dochodzi umiejętność jazdy w warunkach zimowych. Jednak opona zimowa to wyjściowy aspekt, który trzeba rozważyć. Dlatego myślimy tutaj o obowiązku nie na terenie całego kraju, ale w terenach górskich – mówi Roman Krupa.

Zmianę taką można wprowadzić ustawowo – a to oznacza prace legislacyjne w parlamencie. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i i turystyki, rodem z Zakopanego, uważa, że warto nad takim pomysłem dyskutować.

Remont zakopiańskich Kuźnic. Stare mury zostały odkopane. Zapadła decyzja, że można je przenieść w inne miejsce

Zakopane. Dawne mury odkryte w czasie remontu Kuźnic zostaną...

- Nam zależy na tym, by w terenach górskich zimą nie było zatorów, nie było problemów. Jeżeli już ktoś przyjeżdża, powinien poruszać się autem na zimowych oponach – mówi wiceminister. Zapowiada, że jeśli taki wniosek stowarzyszenia trafi do rządzących, będzie go wspierał.

Sami mieszkańcy Podhala od dawna wskazują, że wymiana opon powinna być obowiązkowa. - Ja co roku zmieniam opony na zimowe: od początku listopada, do kwietnia. I to muszą być opony zimowe, a nie wielosezonowe. Ja pracuję przewożąc turystów i nie mogę ryzykować – mówi pan Ryszard, kierowca busa z Zakopanego. - Opona zimowa lepiej zachowuje się także na drodze, która nie jest pokryta śniegiem, ale gdy spadnie temperatura w granice zera stopni. Poza tym opona to jedyny element, który łączy auto z drogą. Myślę, że na tym nie ma więc co oszczędzać.

As. sztab. Roman Krupa dodaje na koniec, że wszystkie służby w regionie - policja, straż pożarna czy karetki pogotowia - poruszają się zimą na oponach zimowych.

Węzeł drogowy w Nowy Targu - w tym miejscu zakończy się budowana właśnie nowa droga S7 z Rdzawki do Nowego Targu

Zakopianka. Tunel mamy, droga do Nowego Targu powstaje. A co...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska