FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki
Przypomnijmy. Białka, która jest obecnie drugim - największym po Zakopanem - ośrodkiem turystycznym na Podhalu, cały czas nie ma kanalizacji. Stojące tu domy i pensjonaty korzystają z szamb lub małych oczyszczalni. Zdaniem wielu turystów są one jednak niewystarczające i zatruwają ściekami wodę w płynącej przez wieś rzece Białce.
To miało się zmienić już 6 lat temu. Wówczas gmina miała pozwolenie na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków "Pod Grapą". Pozyskała też na ten cel 30 milionów złotych. Niestety, wszystko musiała oddać. Pieniędzy nie udało się wykorzystać, bo część białczańskich górali nie zgodziła się, by rury kanalizacyjne zakopano na ich działkach. Okazało się więc, że w Białce o wiele łatwiej wybudować nowy stok narciarski (tych tu jest cała masa), niż rozwiązać problem odprowadzenia fekaliów.
- Teraz ma być inaczej - mówi Andrzej Pietrzyk, wójt gminy Bukowina Tatrzańska. - Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę oczyszczalni ścieków w Białce. Cały czas projektujemy tez sieć kanalizacyjną przez wieś, ale jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż w 2014 roku. Mamy zgodę ludzi na przeprowadzenie głównego kolektora. Co do jego bocznych odnóg to tych zgód jest już bardzo dużo. Można wręcz powiedzieć, że większość - dzięki temu na dzień dzisiejszy moglibyśmy ruszać z budową.
Tak się jednak nie stanie, bo jak przekonuje Pietrzyk, najpierw trzeba znaleźć dla inwestycji finansowanie. To ogromna kwota, którą gmina stara się pozyskać ze środków unijnych lub rządowych. Mowa nawet o 70 milionach złotych, bo tak bardzo w ciągu sześciu lat podskoczyły koszty w budowlance.
- Czy uda nam się szybko pozyskać te pieniądze? Na dziś nie potrafię na to odpowiedzieć - mówi wójt. - Staramy się aplikować wszędzie, gdzie widzimy szansę na sukces. Zapewniam jednak, że kanalizacja to dla nas sprawa priorytetowa.
Koronawirus: aktualizowany raport
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Sława papieru toaletowego w memach
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
