Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Tak 40 lat temu Nowy Targ powitał Papieża Polaka [ZDJĘCIA]

red.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwalnych Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu i Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu udostępnione przez Urząd Miasta w Nowym Targu
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwalnych Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu i Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu udostępnione przez Urząd Miasta w Nowym Targu Nowytrag.pl
W sobotę (8 czerwca) minie 40. rocznica mszy św. Jana Pawła II, jaką odprawił na nowotarskim lotnisku. Stolica Podhala była jednym z punktów jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

Papieska msza odbyła się 8 czerwca 1979 roku. Uroczystość zgromadziła blisko milion osób - górali z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, pielgrzymów z innych zakątków Małopolski.

Mieszkańcy o wizycie Ojca Świętego dowiedzieli się 1 kwietnia 1979, kiedy to ogłosił to w czasie mszy ks. Franciszek Juraszek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od tamtej pory ruszyły przygotowania. Nie było to łatwe, bo komunistyczne władze robiły wszystko, by to utrudnić. Np. do połowy maja nie było zgody wojewody nowosądeckiego, by mszę zorganizować na lotnisku (choć wcześniej zgodziły się na to centralne władze PZPR). Prace przy budowie ołtarza ruszyły 22 maja. Trwały 10 dni. Każdego dnia pracowało 50-60 osób delegowanych przez różne parafie z Podtatrza, a nocami inni pilnowali materiałów i samego lotniska.

Dzień przed mszą miasto było zamknięte dla samochodów. Milicja stała na dojazdach do miasta i kierowała ruchem. Co ciekawe, pomagali jej klerycy z tarnowskiego seminarium. W sektorach na lotnisku w roli porządkowych pracowało 3000 górali. Mieszkańcy Nowego Targu i okolicznych miejscowości udostępniali swoje domy dla pielgrzymów. A władze wysłały do Nowego Targu delegata komitetu centralnego, który w dzień mszy siedział w hangarze na lotnisku i co 5 minut wysyłał do Warszawy meldunki teleksem.

Na kilka godzin przed wizytą papieża władze komunistyczne zamknęły linię kolejową z Jordanowa do Chabówki - nie wiadomo z jakich przyczyn. Pielgrzymi więc szli do Nowego Targu na nogach.

- Ja wtedy miałem niecałe 18 lat. Chodziłem do szkoły w Nowym Sączu. Gdy była msza, z kolegami uciekliśmy ze szkoły. Dzień przed, wieczorem wyruszyliśmy z Raby Wyżnej na nogach na lotnisko. Tak schodzili się ludzie zewsząd - wspomina Krzysztof Faber, starosta nowotarski.

Papież przyleciał do Nowego Targu śmigłowcem. Oprawę mszy stanowił 400-osobowy chór z różnych parafii i 40-osobowa kapela muzyków góralskich.

Po nabożeństwie, gdy Papież odleciał do Krakowa, nad lotniskiem rozpętała się potężna ulewa i burza. Piorun uderzył w gromadzących się ludzi. Jednak osoba została ranna, ale służby medyczne zdołały ją uratować.

Po godz. 14 lotnisko opustoszało. Wtedy wjechał dźwig na gąsienicach i weszła ekipa Ochotniczego Hufca Pracy. Rozpoczęli burzenie ołtarza papieskiego. Księdzu Juraszkowi udało się uratować kilka elementów ołtarza - krzyż, listwy ozdobne, tron papieski, pulpit liturgii słowa.

Uroczystości rocznicowe:

Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca 2019 roku na nowotarskim rynku. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie msza św. o godzinie 10, koncelebrowana pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego - metropolity krakowskiego.

Po uroczystej mszy św. zaplanowano występy artystyczne dedykowane specjalnie tej rocznicy. Na scenie pojawią się zespoły regionalne Mali Śwarni oraz Hyrni, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Studio Piosenki Septyma, natomiast o godzinie 16.30 odbędzie się koncert Małej Armii Janosika – góralskiego zespołu z Raby Wyżnej, liczącego ponad 140 osób, złożonego głównie z dzieci i młodzieży.

O godzinie 18 w sali papieskiej nowotarskiego ratusza odbędzie się nabożeństwo czerwcowe, po którym nastąpi ciąg dalszy artystycznych występów na scenie. O godzinie 18.30 rozpocznie się monumentalny, przygotowywany od wielu tygodni koncert Kantata dla Papieża "Samotni jak gwiazdy" – dzieło na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które w Nowym Targu wykonane zostanie z udziałem kompozytora Edwarda Zawilińskiego, autora tekstu Adama Ziemianina, dwóch nowotarskich chórów (Gorce i Echo Gorczańskie), solistów i kameralnej orkiestry symfonicznej "Soave".

Zwieńczeniem wyjątkowych obchodów w tym dniu będzie projekcja pamiętnej Homilii, wygłoszonej przez Jana Pawła II 8 czerwca 1979 roku podczas mszy św. na nowotarskim lotnisku.

W kulminacyjnym dniu tych wyjątkowych obchodów, komunikacja MZK będzie całkowicie darmowa. Będzie też funkcjonowała wg rozkładu jazdy z dnia roboczego.

Przez cały czerwiec, Muzeum Podhalańskie będzie nieodpłatnie udostępniało zwiedzającym salę papieską, wystawę plenerową, zaplanowano też projekcje filmów dokumentalnych o Janie Pawle II i cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Planowana jest wystawa filatelistyczna poświęcona Papieżowi-Polakowi oraz ekspozycja wyjątkowych pamiątek, dostarczanych do muzeum przez mieszkańców. Na piątek, 14 czerwca 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu zaplanowano promocję albumu "Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II" z tekstem Ludmiły Figiel i wyborem fotografii nadesłanych przez mieszkańców w ramach konkursu zorganizowanego przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ.

FLESZ - Droższa żywność i paliwo znów uderzą po kieszeniach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska