Podsumowanie 2023 roku w powiecie chrzanowskim. Wstrząsy, zapadliska, awantura o boisko i otwarcie basenów
Mijający rok 2023 obfitował w wiele wydarzeń, które zwróciły uwagę całej Polski na nasz region. Początkiem roku o niewielkiej wsi Psary pod Trzebinia usłyszała cała Polska, a to za sprawą afery związanej z zamknięciem szkolnego boiska. Docierający z niego hałas przeszkadzał mieszkańcom sąsiedniego budynku. Do tej pory sprawy nie udało się rozwiązać, a korzystanie z boiska jest ograniczone.
Początek roku to także seria zapadlisk na pokopalnianych terenach w Trzebini. Stale podnoszący się poziom wód podziemnych, mróz, a następnie roztopy wpłynęły na zwiększoną dynamikę powstawania zapadlisk. Proces ten udało się zatrzymać w połowie roku, dzięki rozpoczęciu odpompowywania wody. Ruszyły także prace związane z umacnianiem gruntu. Sporo emocji wywołał wybór wykonawcy, który specjalizuje się... w kładzeniu sieci światłowodowych.

Mieszkańcom naszego regionu mocno we znaki daje się także bieżąca działalność górnicza. Regularne wstrząsy wybudzają ich ze snu, powodują uczucie niepokoju i prowadzą do uszkodzenia budynków. Ludzie postanowili zamanifestować swoje niezadowolenie i 8 maja zorganizowali protest pod Zakładem Górniczym "Janina" w Libiążu. Było gorąco, bo kontrmanifestację w obronie zakładu przygotowali górnicy. O problemie usłyszała wówczas cała Polska, jednak nie wpłynęło to na poprawę sytuacji. Dalej ziemia regularnie się trzęsienie.
Restauracja Utarte w Chrzanowie, działająca wcześniej pod szyldem Piwnica, a następnie Stare Mury, po 20 latach działalności została zamknięta. Pięć lat wcześniej lokal ten poznała cała Polska dzięki udziałowi w programie Kuchenne Rewolucje prowadzonym przez Magdę Gessler.
Po długich bojach i przepychankach w maju wydana została decyzja środowiskowa w sprawie budowy w Chrzanowie spalarni odpadów RDF przez Veolię. Określa ona warunki, jakie muszą zostać spełnione, by inwestycja powstała. Na razie budowa nie ruszyła.

W dalszym ciągu nie rozwiązany został problem alejek w parku w Kościelcu w Chrzanowie. Wystarczyła jedna ulewa, by ponownie alejki w odnowionym parku zostały uszkodzone. Naprawy są tylko doraźne. Wiosną po pierwszych burzach znów możemy spodziewać się wyrw w alejkach.
Ostatniego dnia wakacji zakończyła się przebudowa ostatniego wiaduktu w Chrzanowie. Oddanych do użytku został obiekt przy ul. Siennej. Zakończyła się tym wielka, kolejowa inwestycja w Chrzanowie, polegająca na przebudowie siedmiu wiaduktów. Inwestycja pierwotnie miała potrwać rok, ostatecznie roboty trwały 2 lata i 9 miesięcy. Poprawił się komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
10 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy kolei. Teraz pasażerowie ze stacji w Chrzanowie i Oświęcimiu mogą dojechać bezpośrednio m.in. do Bratysławy, Budapesztu, Monachium, Pragi i Wiednia.
Nie początkiem wakacji, a po ich zakończeniu otwarty został kompleks letnich basenów na os. Kąty w Chrzanowie oraz stadion miejski. To wyczekiwana od lat inwestycja. Na dobre będzie można z niej korzystać w te wakacje. Trzeba tylko trzymać kciuki za dobrą pogodę.
Zamek Lipowiec w Babicach ponownie został udostępniony turystom. Wrota średniowiecznej twierdzy zostały otwarte w 9 września. Zwiedzać można wyremontowaną część zamku.
Nie brakowało także tragicznych wypadków. W jednym z nich 6 września zginął 48-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Chrzanów. Do tragicznego wypadku doszło na skrzyżowaniu ul. Trzebińskiej (DK 79) w Chrzanowie z drogą prowadzącą do supermarketu Kaufland. Motocyklista jadący DK 79 w kierunku Trzebini zderzył się z samochodem osobowym wykonującym lewoskręt. Do śmiertelnego wypadku doszło także 28 grudnia w Płazie. Tam na DW 781 zderzyły się dwa samochody osobowe. Zginęła 73-letnia kobieta.

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku była wystawa w Muzeum w Chrzanowie, gdzie można było oglądać insygnia koronacyjne.
W Chrzanowie zagościła moda na murale. Jeden poświęcony Sztywnemu Palowi Azji powstał na budynku hali sportowej, a drugi przedstawiający Rynek sprzed lat na budynku Wodociągów Chrzanowskich.
Duże emocje towarzyszyły budowie mieszkań w Chrzanowie w ramach SIM. Wielu osób liczyło na tanie mieszkania na wynajem z możliwością wykupu, jednak tanio nie będzie. Chętni na zamieszkanie w nowym bloku jednak się znaleźli. Będą to mieszkania dla klasy średniej.
Nadal nie rozwiązany pozostał problem smrodu ze składowiska odpadów w Balinie. Według zarządcy instalacji problem ma ograniczyć budowa hermetycznej hali na odpady zielone za 20 mln zł.
W grudniu ruszyła budowa wiaduktu w Młoszowej, a następnie ronda na DK 79. Inwestycja budziła protesty mieszkańców wsi, pomimo tego zostanie zrealizowana.
Tuż przed świętami przy budynku OPS w Chrzanowie stanęła lodówka społeczna. Można tam zostawiać jedzenie, a potrzebujący mogą się tam stołować. Lodówka ma być czynna przez cały rok?
A dla Was jakie były najważniejsze wydarzenia minionego roku?

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Pierwsza lodówka społeczna stanęła w Chrzanowie. Wypełniona została po brzegi
- Trwa budowa wiaduktu nad linią kolejową w Młoszowej
- Nowe samochody dla ośmiu jednostek OSP w Małopolsce zachodniej
- Chrzanowscy strażacy w roli świętych Mikołajów odwiedzili dzieci w szpitalu
- Tak witano w Chrzanowie pociągi do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia
- Rekordowe inwestycje w gminie Trzebinia. Na co wydanych zostanie 45 mln zł?
