Ze spotkania prowadzonego przez Zbigniewa Wolanina, kuratora Muzeum Nikifora, można było dowiedzieć się wielu cennych informacji. - Julian Klamerus jest człowiekiem wielu pasji, stąd tytuł wystawy „Pasja”. Julian to twórca wielowymiarowy. Właściwie nie wiem, co było pierwsze, czy malarstwo, czy rzeźba, czy poezja. Do tego dochodzą takie umiejętności jak alpinizm ze znakomitymi osiągnięciami, wspinaczki tatrzańskie z elitą polskiego himalaizmu - mówił etnograf.
Na spotkaniu nie zabrakło m.in. sądeckiego himalaisty Walentego Fiuta, który brał udział w wyprawach wysokogórskich na najwyższe szczyty świata.
Julian Klamerus pochodzi z Zakopanego, z artystycznej rodziny; miał siedmiu braci i siostrę. W swoich wierszach często sięga po wątki religijne, przedstawia w utworach Tatry, ale także Krynicę - Zdrój czy Muszynę. - Góry były obecne od zawsze w twórczości Juliana Klamerusa. Temat gór, gór wysokich i niebezpiecznych, jakimi są Tatry, a także tragedie, które niejednokrotnie się tam zdarzały - kontynuował Zbigniew Wolanin.
Julian Klamerus pochodzi z Zakopanego, a jego pierwszy kontakt z Krynicą nie miał miejsca w radosnych okolicznościach. - Krynica-Zdrój była małym miasteczkiem, do którego trafiłem przez tragedię, która wydarzyła w Tatrach w 1978 roku. 5 sierpnia tamtego roku zginął mój przyjaciel Jacek. Z Krynicy pochodziła jego żona, odwoziliśmy ją i dzieci na autobus do Zakopanego. Na drugi dzień Jacek zginął. Przyjechałem do Krynicy, aby powiadomić o tym jego żonę. Nigdy tego nie zapomnę… Podobnie jak nigdy bym nie przypuszczał, że będę tutaj mieszkać i żyć – wspominał Klamerus.
- Julian pisał nie tylko o Tatrach, ale także o naszych Beskidach, chociażby o Górze Parkowej w Krynicy–Zdroju. Moim zdaniem utwór pt. „Góra Parkowa” to rewelacyjny materiał przewodnicki, mogący stanowić inspirację dla przewodników prowadzących wycieczki - uważa Zbigniew Wolanin.
Julian Klamerus przytoczył zebranym wiersze takie jak: „Na moście w Muszynie”, „Muszyna 5 rano”, „Sen”, czy „Dom”.
Jak informuje Agnieszka Małecka z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, spotkanie, będące również okazją do wspomnień, było związane z prezentowaną do niedzieli 21 listopada wystawą prac artysty, zatytułowanej „Julian Klamerus. Pasja”.
Julian Klamerus – ur. 1952 r. w Zakopanem. Malarz, rzeźbiarz, taternik, przewodnik beskidzki i tatrzański, poeta, autor tekstów, etnograf. Współautor dziewięciu nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Uprawia grafikę, rysunek, rzeźbę w drewnie i kamieniu, collage. W twórczości nie szuka tematów „ładnych”, inspiruje go przede wszystkim religia. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych. Współpracuje z kwartalnikiem „Tatry”m wydawanym przez Tatrzański Park Narodowy. Jego wiersze ukazały się m.in. w „Almanachu Sądeckim” oraz „Tygodniku Podhalańskim”.
