Ekstremalne upały i pomiarowy rekord. Nawet 41 stopni Celsjusza
Ostatnie dni minęły w Polsce pod znakiem opadów deszczu oraz silnych podmuchów wiatru, jednak już niedługo sytuacja diametralnie się zmieni. Do naszego kraju ponownie dotrze fala upałów. Jak twierdzą niektórzy synoptycy, w drugiej połowie lipca temperatura może przekroczyć 41 stopni Celsjusza. Byłby to pomiarowy rekord - do tej pory najwyższą temperaturę w Polsce odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie w województwie opolskim. Tego dnia termometry wskazały 40.2 stopnia Celsjusza.
Jarosław Kret: Ugotujemy się!
Przed upałami przestrzega znany prezenter pogody Jarosław Kret. Na swoim instagramowym profilu opublikował grafikę amerykańskiego modelu pogodowego GFS (globalny system prognozowania pogody krótko i średnioterminowej). Widzimy na niej mapę Polski, która w zdecydowanej większości zaznaczona została na kolor brązowy, bordowy oraz czerwony. Na zachodzie należy spodziewać się największych upałów, przekraczających 40 stopni Celsjusza. Dane te zostały przewidziane na dzień 19 lipca bieżącego roku. Zaznaczmy, że sprawdzalność modelu GFS mieści się w przedziale 84-87 procent.
Prezenter zamieścił następujący opis postu: SZOK!!! Zobaczcie, co pokazuje amerykański model pogodowy GFS! 19.07.2022 - jeżeli się sprawdzi, to będzie absolutny rekord: temperatura może w zachodniej Polsce sięgnąć 41 stopni!!!!!! Ugotujemy się! To o dziesięć stopni więcej, niż maximum z mojego dzieciństwa. Poniżej dodał m.in. takie hasztagi: "katastrofaklimatyczna", "rekord", "upał" czy "szaleństwo".
Komisja Europejska ostrzega przed klęskami żywiołowymi
W czwartek władze wykonawcze Unii Europejskiej ostrzegły, że w tym roku, z powodu szybko postępujących zmian klimatycznych, czeka nas jedno z najtrudniejszych lat, jeśli chodzi o klęski żywiołowe, głównie susze oraz pożary.
Obecna susza w Europie może stać się najgorszą w historii (...). Statystyki pokazują, że od 2017 roku mamy najbardziej intensywne pożary lasów, jakie kiedykolwiek widziano w Europie. I niestety spodziewamy się, że sezon pożarów lasów w 2022 roku może podążać za tym trendem - przewiduje Maroš Šefčovič, komisarz Unii Europejskiej.
Już teraz z suszą zmagają się takie państwa jak Grecja, Włochy i Niemcy. Z problemem upałów przekraczających 40 stopni Celsjusza zmaga się także Portugalia - od ponad tygodnia tysiące strażaków próbują opanować pustoszące kraj pożary. To samo dotyczy Francji.
Ostrzeżenie przed ekstremalnym upałem wydała także Wielka Brytania. Tu temperatury w najbliższych dniach mają osiągnąć ponad 30 stopni Celsjusza. Jest to ostrzeżenie "bursztynowe", czyli drugi najwyższy poziom alarmowy w tym kraju.
Skąd biorą się upały?
Według Jarosława Kreta za upały nadciągające nad Polskę odpowiedzialne jest głównie powietrze z Półwyspu Arabskiego oraz innych krajów azjatyckich.
W Iranie, Iraku, Pakistanie, Afganistanie ostatnio tygodniami utrzymywała się temperatura iście piekielna, było nawet ponad 50 stopni. Na pogodę nad Polską wpływa działający na dużej wysokości silny prąd powietrzny. Na skutek ocieplenia klimatu osłabł tak bardzo, że nie jest w stanie efektywnie przepychać mas powietrza.
Dodał również, że masy powietrza potrafią stanąć i utrzymywać się tygodniami nad naszą częścią Europy.
Pogoda do końca lipca. Nieznaczne ochłodzenie
Jak podają synoptycy, dni 18-20 lipca będą najgorętszymi w ciągu całego miesiąca. Po nich słupki termometrów nieco się obniżą do 25-32 stopni Celsjusza, więc nadal należy spodziewać się powiewów gorąca.
