Obecnie karetki obsługujące powiat olkuski stacjonują w Olkuszu, Wolbromiu i Hutkach. Mieszkańcy powiatu olkuskiego nie wiedzą, jak to się na nich odbije. - Po co zmieniać coś, co dobrze funkcjonuje? - pyta Marcin Kulawik z Olkusza. Ludzie boją się, że np. inni kierowcy karetek będą mieli problem z trafieniem do nich. - Koło Olkusza są np. trzy Lgoty. A co będzie, jak pojadą nie do tej co trzeba? - martwi się starsza kobieta.
Pracownicy olkuskiego szpitala złożyli w urzędzie wojewódzkim petycję, w której domagają się utrzymania ratownictwa przy Nowym Szpitalu. Tego chce też sam szpital i radni powiatowi.
Po co zmieniać coś, co działa dobrze?
- Zespoły ratownictwa medycznego należące do olkuskiej placówki, są profesjonalnie przygotowane do pełnienia swojej misji, znają najlepiej szpital i okolice. Utrzymanie ratownictwa przy szpitalu to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców - uważa Marta Pióro z Grupy Nowy Szpital. - Placówka zatrudnia wykwalifikowany i doświadczony personel, posiada sprzęt i infrastrukturę niezbędną do działania w systemie ratownictwa medycznego - dodaje. Jak podkreśla załogi szpitala i jego personel dobrze ze sobą współpracują.
Mimo to szpital został wykluczony z konsorcjum podmiotów, które od 1 kwietnia br. będzie realizowało zadania ratownictwa medycznego w województwie małopolskim.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że to nie on decyduje o strukturze konsorcjum podmiotów, które realizują zadania z zakresu ratownictwa medycznego. Wojewoda powierzył bowiem przeprowadzenie postępowania o zawarcie umów Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
- Świadczeniodawców wyłania w ramach konkursu ofert NFZ - czytamy w oświadczeniu. To jednak nie zmienia faktu, że to właśnie wojewoda jest odpowiedzialny za organizację ratownictwa na terenie województwa małopolskiego.
Nowe prawo o systemie ratownictwa medycznego
NFZ twierdzi, że olkuski szpital nie może prowadzić ratownictwa, ponieważ nie jest placówką publiczną, a ratownictwo ma być upublicznione. Taki jest zapis nowej ustawy o systemie ratownictwa medycznego.
- Szpital może jednak realizować te usługi przez publiczną spółkę, a my taką spółkę mamy. Takie rozwiązanie jest stosowane w innych województwach - podkreśla Marta Pióro.
Poseł PiS Jacek Osuch uważa, że powierzenie ratownictwa medycznego placówkom publicznym to dobry kierunek. - Tylko, że na dostosowanie do tego obowiązku są jeszcze dwa lata a pogotowie w Olkuszu dobrze funkcjonuje. Nie rozumiem, dlaczego tak się pospieszono - mówi poseł. W ciągu dwóch lat olkuskie starostwo powiatowe miało szansę na utworzenie własnej spółki ze szpitalem.
Nowy Szpital w Olkuszu złożył zawiadomienie do UOKiK w sprawie nie przyjęcia szpitala w Olkuszu do konsorcjum.
Co będzie dalej?
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się do pracy w powiecie olkuskim.
- Dla pacjentów nic się nie zmieni. Najprawdopodobniej w karetkach pracować będzie ta sama obsada, ponieważ zdecydowana większość dotychczasowych załóg zadeklarowała chęć pracy na tych samych stanowiskach - zapewnia Joanna Sieradzka, rzecznik KPR. - Zarówno szpital, jak i szpitalny oddział ratunkowy nadal będą pełnić swoją funkcję, karetki będą tam wozić pacjentów - dodaje.
Nadal nie wiadomo, gdzie karetki KPR miałyby stacjonować. Nie podpisano w tej sprawie umów.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Co zabija Polaków?