MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Zbigniewa Tomaszka, byłego wójta Iwanowic. Pracowników zawsze pytał: "Czy wszystko w porządku"

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pogrzeb Zbigniewa Tomaszka, byłego wójta gminy Iwanowice
Pogrzeb Zbigniewa Tomaszka, byłego wójta gminy Iwanowice Barbara Ciryt
Na wieczny spoczynek został odprowadzony Zbigniew Tomaszek, zmarły w wielu 72 lat, były wójt gminy Iwanowice. Kierował gminą trzy kadencje (1998 - 2010 r.). Z wykształcenia był rolnikiem i prowadził gospodarstwo rolno-ogrodnicze, był związany z kółkami rolniczymi. Dla gminy pracował sumiennie budując kanalizację, oczyszczalnię, budując i modernizując szkoły i remizy. Kapłan odprawiający mszę żałobna podkreślał, że Zmarły bardziej był społecznikiem niż politykiem. I zawsze poświęcał uwagę problemom swoich pracowników.

Były wójt Iwanowic Zbigniew Tomaszek zmarł 3 kwietnia 2024 roku, pogrzeb odbył się trzy dni później 6 kwietnia. Mówią o nim dobry człowiek. To był prawdziwy społecznik i osoba oddana strażom pożarnym. Był wieloletnim druhem OSP Iwanowice oraz przez całe lata prezesem Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Za tę jego działalność i przychylność strażakom pamiętają o nim nie tylko z jego rodzimej OSP Iwanowice, ale strażacy z całej gminy i zaprzyjaźnionych, partnerskich jednostek z innych gmin. Podczas pogrzebu zadbali o oprawę strażacką, wystawiając delegacje i poczty sztandarowe.

Miłosierdzie Boże - dar na czas trudności i żalu

Mszę pogrzebową odprawił ks. Daniel Zadorski, wikary parafii pw. Świętej Trójcy w Iwanowicach. Podkreślał, że pogrzeb odbywa się w przededniu Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

- Boże miłosierdzie jest jak nieskończony ocean, które otacza nas swoją łaska i miłością. To dar, który Bóg ofiaruje nam zawsze w chwilach trudności i żalu... Ludzka wędrówka na ziemi trwa tylko przez chwilę, czasem kilkanaście, czasem kilkadziesiąt lat. Mówił, że Zmarłemu Bóg podarował na ziemi 72 lata. Wspominał, że w liturgii sobotniej św. Jan Ewangelista dodał piękną myśl, kiedy mówił o wiecznym mieszkaniu, o domu, który jest niezniszczalny, o domu, który Bóg każdemu z nas przygotował - mówił ks. Daniel.

Kapłan przypomniał, że Zbigniew Tomaszek urodził się 22 stycznia 1952 roku w Markowej na Podkarpaciu. W tej samej miejscowości, w której mieszkała błogosławiona rodzina Ulmów. (To ta rodzina, która w czasie okupacji hitlerowskiej ratowała rodziny żydowskie, ukrywając we własnym domu. Za to Ulmowie z dziećmi zostali zamordowani przez Niemców).

Podczas pogrzebu wspominano rolniczą działalność Zbigniewa Tomaszka, rolnicze wykształcenia z zakresu ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw rolnych, jego pracę we własnym gospodarstwie rolno-ogrodniczym oraz zaangażowanie w działalność Spółdzielni Kółek Rolniczych w Iwanowicach i Gołczy w powiecie miechowskim.

Wszędzie zapisywał się jako dobry człowiek, który zyskiwał uznanie kolegów i współpracowników. Był też działaczem Rady Parafialnej w iwanowickim kościele oraz strażakiem i jak podkreślają druhowie dla wielu z nich był serdecznym przyjacielem. Doceniają go także mieszkańcy dla których realizował ważne inwestycje i pozyskiwał dotacje, choć to były trudne czasy dla zdobywania pieniędzy zewnętrznych.

Życzliwy, opiekuńczy, troskliwy

Podczas pogrzebu z żalem żegnali go pracownicy urzędu. Joanna Domajewska, skarbnik gminy Iwanowice wspominała, że przez 12 lat Zbigniew Tomaszek był szefem, który w miejscu pracy potrafił tworzyć atmosferę szacunku i wzajemnego zaufania.

- To przypomina nam, że był Pan ciepły i serdeczny. potrafił słuchać i pokazać wsparcie wtedy, kiedy tego potrzebowaliśmy. Zawsze był Pan życzliwy, opiekuńczy i troskliwy jak ojciec. To Panu wielu z nas zawdzięcza swoje sukcesy zawodowe. Był Pan nie tylko naszym mentorem, ale i przyjacielem. Interesowały Pana rzeczy ludzkie, choć tak trudno zapewnić ludziom to, czego potrzebują - mówiła do Zmarłego na pożegnanie pani skarbnik.

Podkreślała, że mandat zaufania od mieszkańców były wójt wypełnił swoją ciężką i czasem niewdzięczną pracą.

- Dzisiaj pochylamy się nad trumną z nadzieja, że kiedyś się jeszcze spotkamy i wtedy zapyta Pan: "Czy u nas wszystko w porządku?" - zakończyła Joanna Domajewska.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska