https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku temu powierzchnia Krakowa zwiększyła się o 92 kilometry kwadratowe

Aleksandra Łabędź
Michal Gaciarz / Polska Press
Dzisiejsza powierzchnia miasta Krakowa to prawie 327 kilometrów kwadratowych. Jak przypomina krakowski magistrat - 1 stycznia 1973 roku, czyli dokładnie pół wieku temu, stolica Małopolski powiększyła się o przeszło 92 kilometry kwadratowe. - Właśnie mija 50 lat od chwili włączenia niektórych wsi do Krakowa. Na co dzień już nie pamiętamy, że całkiem niedawno Bieżanów, Mydlniki, Opatkowice, Przewóz, Rajsko, Tyniec czy Wróblowice nie były częściami naszego miasta. A tak właśnie powstawał znany nam, dzisiejszy, Kraków. Dziękujemy za tę kartkę z historii!- pisał na swoim facebooku prezydent miasta Jacek Majchrowski.

- W ciągu ostatnich kilkuset lat powierzchnia Krakowa zmieniła się z niespełna 1 km² do dzisiejszych prawie 327 km². Na przestrzeni czasu losy polityczne i administracyjne miasta zmieniały się, a sąsiednie miejscowości traciły swoją samodzielność w wyniku przyłączenia do Krakowa - przypomina krakowski magistrat.

Terytorium Krakowa było powiększane już siedmiokrotnie - do 1792 r., 1792 r., 1915 r., 1941 r., 1951 r., 1973 r. i 1986 r.

Jak podaje magistrat - w 1973 r. przyłączono do Krakowa tereny byłych wsi lub ich części. Były to: Kosocice z Baryczą, Soboniowice, Rajsko, Wróblowice, Swoszowice, Opatkowice, Sidzina, Tyniec z Podgórkami, Olszanica, Mydlniki, Łuczanowice, Kościelniki, Wolica z Rogowem, Przylasek Wyciąski, Wyciąże, Przylasek Rusiecki, Przewóz, Bieżanów (część Bieżanowa włączono do Krakowa już wcześniej, w 1941 r.). Do miasta włączono również część północną Zbydniowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Nie powinni byli przyłączać do maista tych wsi, ktore zaanektowano w 1973 roku. Miasto jest zbyt duże i przynajmniej wschodnia (i czesciowo południowa) granica Krakowa powinna być cofnięta do stanu sprzed 1973 r., a najlepiej, by Nowa Huta stała się odrębnym miastem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska