https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków na Wszystkich Świętych. Cmentarz dla "niechcianych" krzyży na Górce Kościelnickiej

Adam Wojnar
Tu gromadzone są w Krakowie krzyże porzucone, niechciane, z grobów, które zniknęły...
Tu gromadzone są w Krakowie krzyże porzucone, niechciane, z grobów, które zniknęły... Adam Wojnar
Dziś Wszystkich Świętych. Wielu z nas zapali świeczkę na zapomnianym grobie położonym blisko nagrobka naszych bliskich. Bo tak należy. A co się dzieje z krzyżami, które znikają z zapomnianych grobów. Jest takie miejsce w Krakowie... Na peryferiach Krakowa leży niegdyś podkrakowska wieś, a dziś jest to osiedle - Górka Kościelnicka (dzielnica XVIII Nowa Huta). Do miasta została przyłączona w 1973 roku. Na niewielkim wzniesieniu znajduje się późnogotycka drewniana świątynia pw. Wszystkich Świętych, fundacji Barbary Morsztynowej, niegdyś właścicielki Kościelnik. Przy kościele stoi murowana dzwonnica z 1823 roku, fundacji hr. Józefa Wodzickiego. Tuż obok świątyni znajduje się cmentarz... cmentarz dla niechcianych krzyży.

Na niewielkim wzniesieniu w Kościelnikach (Nowa Huta) wznosi się pochodzący z 1648 roku późnogotycki modrzewiowy kościół pw. Wszystkich Świętych, ufundowany przez Barbarę Morsztynową, niegdyś właścicielki Kościelnik. To miejsce specyficzne i szczególne, gdyż dzięki inicjatywie ks. Józefa Hojnowskiego – dziś emerytowanego kapłana, powstało cmentarzysko krzyży. Jest ich ponad 200. To on zaapelował do parafian, by przynosili wszelkie porzucone i zaniedbane krzyże, lub pozostałe po remoncie mogił na pobliskim cmentarzu. Uzbierał pokaźny las krzyży...

Jest to miejsce nietypowe gdyż przechodząc już przez wąwóz do kościoła napotykamy liczne stare niechciane cmentarne krzyże. Może nasunąć się tu podobieństwo do Góry Krzyży jaka znajduje się na Litwie (Szawle) tylko, że tam krzyży są tysiące. Jednakże zarówno tam jak i w Górce Kościelickiej są one symbolem wiary i nadziei.

Krzyże są stawiane zarówno wokół ogrodzenia świątyni jak i obecnie teraz przy samym ogrodzeniu cmentarza. Wyrastają one z ziemi duże i małe. Wśród nich są i te wykonane z metalu, jak i drewniane, z kamienia czy też betonu.

Te stare cmentarne krzyże, zbierał i na nowo ustawiało proboszcz tej parafii ks Józef Hojnowski.

- To jest szczególny znak Męki Pańskiej. Nie można go wyrzucić. Brałem je z cmentarza, gdy stały już nie potrzebne oparte o ogrodzenie. Ludzie usuwali je gdy zmieniali groby i w miejsce dotychczasowych powstawały nowe mogiły, a krzyże zmieniali na inne - mówi ks Józef Hojnowski.

Górka Kościelnicka (w dzielnicy Nowa Huta) na obrzeżach Krakowa to była podkrakowska wieś, do Krakowa została przyłączona w 1973 r. Górka była nazywana od XVI do XVIII wieku Wrzodową Górką.

W Kościelnikach znajduje się zespół pałacowo-parkowy jeden z najcenniejszych w okolicach Krakowa. To tu w 1787 roku starosta krakowski Eliasz Wodzicki przyjmował w pałacu w Kościelnikach powracającego ze zjazdu w Kaniowie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Według tradycji nazwa „Wrzodowa Górka” wywodzi się od cudownego obrazu, który słynął łaskami uzdrowień w czasach epidemii.

Świątynia jest jednonawowa, a zarówno ściany, jak sklepienie zostały ozdobione polichromią wykonaną w 1909 roku przez Stanisława Skwarczyńskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z XVII wieku „Matka Boża Anielska”. W kościele tym wśród zabytków wymienić można barokową chrzcielnicę, rokokowe boczne ołtarze, ambonę.

Przy kościele jest także kamienna mogiła z czasów I wojny światowej żołnierzy CK Austrii.

Dziś takich Krzyży w Górce Kościelickiej jest ponad 200 i co roku ich przybywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
28 października, 14:05, Zbigniew Rusek:

T wieś powinna być POZA KRAKOWEM. To jest 25 kilometrów od Urzędu Miasta Krakowa!!!

Ty mentalnie jesteś poza Krakowem. Kościół jest bardzo stary datowany na 1222 r. , przebudowany z romańskiego na styl gotycki w 1416 r. Ufundowany przez krakowskiego możnego Jaksę Gryfita. Pieczę nad kościołem sprawowały znamienite krakowskie rody Branickich i Badenich. Ten kościół i ta miejscowość jest ważną częścią historii Krakowa, tak jak Mogiła z zakonem Cystersów, również w Nowej Hucie.

Z
Zbigniew Rusek
T wieś powinna być POZA KRAKOWEM. To jest 25 kilometrów od Urzędu Miasta Krakowa!!!
K
Karol

Widzę, że mój wpis wykasowano, więc jeszcze raz zapytam, czy kiecman stawia krzyże na swoim terenie ?

Zainteresujcie się zarośnietym jak nigdy wcześniej cmentarzem usytuowanym u zbiegu ul. Piaskowej i Chełmońskiego na którym pochowano tysiące ludzi zmarłych na cholerę. Dziwne, że tam nie dotarł miejscowy pleban

g
grzeg

Dziękuję temu księdzu proboszczowi.

J
Jasiek

Górka KościelNicka. Ciekawa artykuł. Nie wiedziałem o tym cmentarzu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska